Production of precipitated calcium carbonate from marble wastes
Mermer atıklarından çöktürülmüş kalsiyum karbonat üretimi
- Tez No: 338591
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN AROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı mermer atıklarından çöktürülmüş kalsiyum karbonat üretiminin araştırılmasıdır. Çöktürülmüş kalsiyum karbonat üretiminde hammadde olarak kireçtaşı kullanılmaktadır. Mermer atıklarının ana içeriği kalsiyum karbonattır. Mermer atıklarının ve kireçtaşının ana içeriği aynı oluduğundan mermer atıkları, çöktürülmüş kalsiyum karbonat üretiminde alternatif hammadde olarak kullanılabilir. Böylelikle hem mermer atıklarının çevresel olumsuz etkileri önlenebilir, hem de bu atıklar çöktürülmüş kalsiyum karbonat üretiminde daha ucuz kaynak olarak kullanılabilir. Yapılan deneysel çalışmalarda atık numuneleri CO2 gazı ilavesiyle, 1 litre kapasiteli bir otoklav hücresinde saf su içinde farklı koşullarda çözündürülmüştür. Hücredeki çözünmüş karbonatlar çözeltide çözünmüş CO2 gazının buharlaştırılması ile çöktürülmüştür. Her deneyde çözünmüş karbonat türlerinin derişimi hesaplanmıştır. Deneylerde kullanılan mermer atık numunelerinin ve deneylerden elde edilen çöktürülmüş kalsiyum karbonatın kimyasal analizleri yapılıp karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve mikro ölçekli yapıları Taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Çalışmalar mermer atıklarından çöktürülmüş kalsiyum karbonatın üretilebileceğini ortaya koymuştur. Yapılan deneyler ile üretim için gerekli koşullar belirlenmiştir. Farklı koşullarda gerçekleştirilen deney sonuçları genel anlamda yüksek CO2 basıncı, düşük sıcaklık ve yüksek karıştırma hızının atık numunelerinin çözünmesini pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. En iyi sonuç, -250 +106 µm tane boyu, 1400 rpm karıştırma hızı, 2 saat süre, 8 °C sıcaklık ve 10 atm CO2 basıncında 4.73 g/L çözünmüş CaCO3 olarak elde edilmiştir. Çalışmalar endüstride istenen kaliteye sahip çöktürülmüş kalsiyum karbonat üretimi için mermer atıklarının alternatif kaynak olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the production of precipitated calcium carbonate from marble wastes. Limestone is used as the source for the production of precipitated calcium carbonate. Marble wastes primarily constitute of CaCO3. As the major content of the marble waste and limestone are the same, marble wastes can be used as an alternative source for the production of precipitated calcium carbonate. By this way, both the adverse environmental effects of marble wastes can be prevented and the wastes can be used as a cheaper source for precipitated calcium carbonate manufacturing industry. Waste samples were dissolved in pure water in an autoclave of 1 liter capacity by addition of CO2 gas. Contained aqueous carbonates were precipitated by evaporation of the CO2 in the solution. Concentration of dissolved carbonate species was examined for each test. Microstructure of the marble wastes used in the experiments and the precipitated calcium carbonate obtained from the experiments was investigated by Scanning Electron Microscopy, and their chemical analyses were carried out. The results of the chemical analysis were comparatively evaluated. The studies revealed that the precipitated calcium carbonate can be produced from marble wastes. By the experimental studies, the required conditions for production have been determined. In general, the experimental results in different conditions revealed that high CO2 pressure, lower ambient temperature and high stirring speed had positive effect in the dissolution of waste samples. The best result was obtained as 4.73 g/L dissolved CaCO3 under the conditions of -250 +106 µm particle size, 1400 rpm stirring speed, at 2 h, 8 °C and 10 atm CO2 pressure. The study recommends marble wastes as an alternative resource to manufacture precipitated calcium carbonate with sufficient quality to meet the industrial requirements.