Multicriteria portfolio optimization
Çok kriterli portfolyo optimizasyonu
- Tez No: 338599
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Portfolyo optimizasyonu mevcut fonların finans piyasasındaki yatırım seçenekleri arasında dağıtılması problemidir. Bu tez çok kriterli portfolyo optimizasyonuna çeşitli yaklaşımlar getirmektedir. Çok kriter kullanılmasının yararları kriterlerin problemin karar ve amaç uzaylarındaki etkilerinin araştırılmasıyla gösterilmiştir. Bir genetik algoritmanın performansı iki ve üç kriterle incelenmiş ve kısıtlarla zorlaştırılmış portfolyo optimizasyonu için karar verici tercihi tabanlı bir genetik algoritma geliştirilmiştir. Ek olarak, stokastik programlama çok dönemli portfolyo optimizasyonu için kullanılmış ve bu yaklaşım üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Türk Hisse Senedi Piyasası için senaryo üretilmesi kapsamında etkin piyasa hipotezleri, rastgele seyir ve tek endeks modelleri tartışılmıştır. Ayrıca stokastik programlama tabanlı portfolyo optimizasyonunda karar vericiyi tercih ettiği çözümlere yönlendirmek için etkileşimli bir yaklaşım geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşımlar Türk Hisse Senedi Piyasası?ndan hisse senetleriyle denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Portfolio optimization is the problem of allocating funds between available investment options in the financial market. This thesis develops several approaches to multicriteria portfolio optimization. The use of multiple criteria is justified by demonstrating their effects on decision and objective spaces of the problem. The performance of a genetic algorithm with two and three criteria is studied; and a preference-based genetic algorithm to solve portfolio optimization with complicating constraints is developed. Furthermore, stochastic programming is used to handle multi-period problems, and several issues are studied with this approach. Efficient market hypotheses, random walk and single index models are discussed in the context of scenario generation for the Turkish Stock Market. An interactive approach to stochastic programming-based portfolio optimization is also developed to guide the decision maker toward preferred solutions. The approaches are experimented with and demonstrated using stocks from the Turkish Stock Market.