A multi-criteria decision support system for optimal allocation of subcontractors in construction projects
Alt yüklenicilerin inşaat projelerinde en uygun şekilde atanmasına yönelik bir karar destek sistemi
- Tez No: 442093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bir inşaat projesinin başarısı, içerisinde yer alan çok sayıdaki farklı disiplinler arasındaki uyumu gerektirir. Bir inşaat projesinde, hedeflenen bütçe, zaman ve kalite performansının yakalaması için doğru alt yüklenicilerin doğru iş bölümlerine atanması önem arz etmektedir. Bu tez kapsamında, Analitik Ağ Süreci (ANP) ve Pareto Sınır Optimizasyonu kullanılarak bir inşaat projesinde yer alan iş bölümleri içerisindeki kaba işler için en uygun alt yüklenicilerin belirlenmesine yönelik bir (çok kriterli) karar verme mekanizmasının geliştirilmiştir. Tezin ana amacı, inşaat projelerindeki alt yüklenici seçimi için çok kriterli bir karar destek sistemi geliştirmektir. Bu amaçla, MS Excel içerisinde yer alan Visual Basic (VBA) programı kullanılarak 15 iş bölümü ve 35 aday alt yüklenicinin ihale sürecinin değerlendirilmesine olanak sağlayan 4 modüllü bir karar verme aracı geliştirilmiştir. Bu süreçte, kapsamlı bir literatür araştırması neticesinde belirlenerek tanımlanan 15 güvenilirlik kriterinin önem katsayıları karar verici değerlendirmeleri ile belirlenmiştir. Aday alt yüklenicilerden ilgili bilgiler elde edilerek Analitik Ağ Süreci (ANP) ile her bir alt yükleniciye ait güvenilirlik endeksleri tespit edilmiştir. Son adımda, aday alt yüklenicilerden teklifler toplanmış ve aday yüklenicilere ait proje süresi aşımı, banka referansı eksikliği ve iş bitirme eksikliği hususları göz önünde bulundurularak bir teklif matrisi hazırlanmıştır. Hüristik bir optimizasyon algoritması kullanılarak farklı alt yüklenici atama senaryoları için bir kümülatif bütçe-güvenilirlik saçılım grafiği çizilmiş ve Pareto optimal çözümler gösterilmiştir. Önerilen alt yüklenici seçimi karar destek sistemini örneklemek amacıyla özel sektör için uygulanan iki ihale süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Achieving the success in a construction project requires ultimate harmony of numerous disciplines that are involved in. In a construction project, in order to reach the targeted cost, time and quality performance, the allocation of the appropriate subcontractors to the appropriate parts of the work is essential. This thesis presents a multi-criteria decision support system using Analytical Network Process (ANP) and Pareto Front Optimization in order to select the most eligible subcontractors for core and shell works in a construction project. The main purpose of the thesis is to develop a multi-criteria decision support system for subcontractor selection in construction projects. For this purpose, a 4-module tool is created using MS Excel and Visual Basic for Applications (VBA) which assess the tendering stage of a core and shell project portfolio limited to 15 work parts and 35 candidate subcontractors. Within the process, the weights of the factors affecting the“credibility”of the candidate subcontractors are determined by the decision maker using 15 predefined credibility factors obtained from a comprehensive literature research. The relevant information is gathered from the candidate subcontractors and final credibility indexes of each subcontractor are determined using the Analytical Network Process. Finally, the bids are gathered from the candidate subcontractors and the tender matrix is constructed considering the eligibility of the subcontractors due to their limitations regarding project timing out, bank references, and work completion. The cumulative cost versus credibility plots belonging different allocation scenarios are drawn using a heuristic optimization algorithm and Pareto optimal solutions are presented. Two case studies for a private organization tendering process are used to illustrate the proposed subcontractor selection decision support system .