Esnek metrik uzaylar
Soft metric spaces
- Tez No: 338662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN, YRD. DOÇ. DR. SERKAN KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalımasnda, metrik uzay teorisine, esnek kümeler yardmyla yeni bir yaklaşım getirilmiştir. Esnek topolojik uzaylarda tanmlanamayan baz kavramlar esnek metrik uzayda tanmlanarak yeni sonuçlar elde edilmiştir. Bunun için ilk olarak, klasik mantığın tanmlayamad§ belirsiz kavramlarn matematiksel olarak ifade edilmesine olanak sağlayan, Molodtsov'un esnek küme teorisi tantld. Sonra, bir esnek küme üzerinde tanmlanan esnek topoloji kavram ve bununla ilgili temel tanm ve teormeler verildi. Daha sonra, esnek metrik uzaylarn topolojik analizi yaplarak esnek açk ve esnek kapal yuvar, esnek sürekli ve esnek düzgün sürekli fonksiyonlar, esnek homeomorzm dönü³ümü tanmland ve aralarndaki ilişki araşt- rldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new approach to soft metric spaces theory is presented with soft sets. New conclusions are obtained by dening some new concepts that can not be dened in soft topological spaces. For this aim, rst of all, Molodtsov's soft set theory providing to point out the uncertain concepts that are not described by classic logic is presented. Then, by dened soft topology on a soft set, its basic concepts and properties are given. Moreover, by making the topological analysis of soft metric space, soft open and soft close sphere, soft continuous and soft uniform continuous functions, soft homeomorphism introduced and the relationships between each others are searched.