Bitlis ili Ahlat ve Adilcevaz ilçeleri sulama tesislerinin incelenmesi
- Tez No: 33867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. İSMAİL İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma Bitlis iline bağlı Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinin sulama yönünden incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmada Ahlat ve Adilcevaz' in potansiyel arazi varlığı, her iki ilçede yapılmış bulunan sulama tesisleri projesi, inşa edilmiş tesisler, inşaatlarda kullanılan kum-çakıl'ın alındığı ocaklar ve anket çalışmaları materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ana Potansiyel tarım arazilerinin sulu tarımda daha etkin kullanılma imkanları belirlenmiş bölgeye has sulama tesisi proje öncelikleri tespit edilmiş yapılan tesislerdeki noksanlık, aksaklık ve hataların nedenleri ortaya konmuş, tesislerin işletilme yönünden aksaklıkları tespit edilmiş, sulamada kullanılan su kaynaklarının kalitesi belirlenmiş ve inşaatlarda kullanılan kum - çakıl malzemenin standartlara uygunluğunun sağlanması için ocakta yıkama ve eleme ünitesi kurulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. ABSTRACT This study carried out to investigate irrigation structures in Ahlat and Adilcevaz prorinces of Bitlis-Turkey, In the, study irrigarted and potential inigatable fields, waiter resources, sandy-grawel pit, irrigation anterprises ant their management were analyzed both with field study and questionaries. As a result, itis defermined that efective usage of patential agreultural fields and priorty of the irngational project for this region. Cousees of loching of existing irngational system and problems of managament system has been determined. Irrigation water doesn't contains alkalinity is hormfull for plant in Ahlat and Adilcevaz. Agregute which is used as concrete materials contains clay and lump more then standarts, therfore aggregates have to use after washing.
Özet (Çeviri)