Nano-SiO2 ile modifiye edilmiş selüloz asetat membranlardan teofilin aktarımı
Theophylline release from cellulose acetate membranes that modified by nano-SiO2
- Tez No: 338672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ASMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada nano-silisyumdioksit (n-SiO2) ile modifiye edilmiş biyolojik uyumlu SA membranlardan teofilinin aktarımı araştırıldı. Düşük aktarım değerine sahip olan SA membranların teofilin aktarımına elverişli hale getirilmesi amacıyla, membranlara belli oranlarda ilave edilen n-SiO2, uygun çözücüler ve ultrasonik dalgalar yardımıyla SA membranlardan uzaklaştırılmasına çalışıldı. Bu amaçla n-SiO2' i membran asıl materyaline zarar vermeden uzaklaştıracak uygun çözücü ve derişimi belirlendi. n-SiO2 uzaklaştırılan SA membranlardan teofilin aktarımının arttığı, birim alandan aktarılan teofilin aktarımının 0,9x10-7 kg/m2s' den 5,79x10-5 kg/m2s' ye yükseldiği belirlendi. n-SiO2 içeren SA membranlardan teofilin aktarımına membran kalınlığının, membran modifikasyonunda kullanılan n-SiO2 miktarının, pH, teofilin derişimi ve sıcaklığın etkileri incelendi. Membran kalınlığı arttırıldığında Fick yasası ile uyumlu olarak teofilin aktarımının azaldığı; membran modifikasyonunda kullanılan n-SiO2 oranının artmasıyla da teofilin aktarımında bir değişme gözlenmediği belirlendi. Alıcı bölme pH' sı 2,10 ve 7,40 da teofilin aktarımının yüksek olduğu, verici bölme pH' sının teofilin aktarımını çok fazla değiştirmediği gözlendi.Teofilin derişiminin ve sıcaklığın artmasıyla teofilin aktarımının arttığı belirlendi.Anahtar Kelimeler : Selüloz asetat, Teofilin, Nano-Silisyumdioksit, Kontrollü Salım, Membran
Özet (Çeviri)
In this study, transfer of theopyhlline from biologically compatible CA membranes modified by nano-silisyumdioksit (n-SiO2) was investigated. In order to obtaine modified CA membranes that has low permeability for convenient theophylline tranfer, the n-SiO2 that was added at definite proportions were removed from the membranes by using suitable solvents and ultrasonic waves. For this aim suitable solvents that remove n-SiO2 without damaging the original membrane material were investigated. It was determined that the amount of theophylline tranfered from unit area of the membranes from which n-SiO2 was removed increased from 0.9x10-7 kg/m2s to 5.79x10-5 kg/m2s. The effect of the thickness of the membrane, the amount of n-SiO2 used in the modification process, pH, concentration of theophylline and temperature on the release of theophylline from the n-SiO2 modified CA membranes were examined. As the thickness of the membrane increased the transfer of theophylline decreased in accordance with Fick' s law. It was determined that there was no change in the transfer of theophylline with the increase in the amount of n-SiO2 used in the modification of the CA membrane. When the pH of of reciever compartment was 2.10 and 7.40 high transfer of theophylline was obtained; there was no significant effect in the transfer of theophylline when there occurs a change in the pH of donor compartment. Increse in theophyllineconcentration and temperature increased the amount of theophylline transferred from the membranes.Key Words : Cellulose Acetate, Theophylline, Nano-Silicon Dioxide, Controlled Release, Membrane