Toplu konut yerleşimlerinin ekolojik kentsel tasarım ilke ve ölçütlerine uygunluk yönü ile sınanması için bir çerçeve oluşturulması: Ankara'da saha çalışması
Establishing a framework for investigating mass settlement areas regarding principales of environmental design and criteria for its compatibility: Ankara field study
- Tez No: 338675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLAGÜ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, günümüzdeki toplu konut tasarımlarının daha önceki evrelerdekilere göre ekolojik tasarım ilkelerine uyumlu gelişme gösterip göstermediğini ortaya koymaktadır. Bu amaç doğrultusunda, üç toplu konut seçilerek ekolojik tasarım ilkeler açısından birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çerçevede yapıların birbiriyle ilişkisi, açık alanların, ulaşım ve erişilebilirliğinin engelsiz, standart ve ekolojiyle uygunluğu analiz edilmiştir.Toplu konut yerleşimlerinin analizi için üç farklı evrede inşa edilen üç toplu konut yeleşimi örneklemmiştir. Belirlenen üç toplu konut yarleşiminden ilki TOKİ'den once konut kooperatifçiliği döneminde yapılmış; diğer ikisi ise TOKİ tarafından üretilen projelerden seçilmiştir. Bu projelerden ilki 1980li yıllarda ikincisi ise 2010 yılında tamamlanmıştır. bu toplu konutlar ekolojik kentsel tasarım ilkeleri ve ölçütleri kaosamından 4 ana başlık altında belirlenen ölçütlere göre birbiriyle karşılaştırılmıştır.Tez çalışmasının analiz aşamasında kullanılacak parametrelerin önem sırasının ve ağırlıklarının belirlenmesi amacıyla Delphi tekniği kullanılarak konuda uzman kabuledilen kişilerle anket yapılmıştır. Anketin sonucunda analiz parametrelerinin sıralaması, puanları belirlenmiştir. Analiz Sonuçlarının Değerlendirmesi Toplu konutların belirlenen kriterlere göre karşılaştırılması ve genelde bu toplu konutların ekolojik açıdan uygun olup olmadığı, standart ve ekolojiyle uygunluğunun analizidir.Anahtar Kelimeler : Kentsel Ekoloji, kentsel tasarım, Toplu Konut, ekolojik kentsel tasarım, Ekolojik Ayak İzi
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to assert whether current mass housing settlement designs have improved in line with the principles of environmental design when they are compared with previous stages of the settlement designs. In line with this purpose, three settlement areas have been chosen and they are compared in terms of principles of environmental design. In this stage, interrelationship between the structures, environmental compatibility of open areas and floor furnishing have been assessed; finally, transportation and accessibility among those settlements have been assessed in terms of being without barriers, standard and compatibility with the environment.First of the mass settlements being determined was build in the period of cooperative housing societies, prior to TOKİ (Housing Development Administration of Turkey); other two sample have been selected from the earliest and latest projects being carried out by TOKİ. The first and second of projects being selected was completed in 1980 and 2010, respectively. These mass housing settlements are compared according to the criteria being specified under 4 main headings regarding principles of environmental design and environmental design criteria.In order to determine precedence and weight of the parameters to be used in thesis analysis, a questionnaire survey was conducted with experts by using Delphi method. As a result of the survey, sorting parameters of the analysis has specified the grades. Analysis Results provides assessment of Mass Housing as a result of comparison being made according to specified criteria and whether those are complied with environmental aspects, standards and their compatibility with environment.Key Words : Urban Ecologi, Urban Design, Ecologic Urban Dedsign, mass Housing, Ecological Footprint