Plastik kalıp çeliklerinin özgül kesme direncinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of specific cutting resistance for plastic mould steels
  1. Tez No: 338676
  2. Yazar: NAFİZ YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM HABALI, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Özgül kesme direnci, malzemelerin işlenebilirliğini belirleyen faktörlerden birisidir. Bu çalışmada, plastik kalıp çeliklerinin işlenmesi sırasında oluşan kesme kuvvetlerinin deneysel olarak ölçülmesi ve kesme şartlarındaki değişime göre özgül kesme direncinin (ks) hesaplanması amaçlamıştır.Bu amaçla, dört farklı plastik kalıp çeliği (DIN 1.2083, DIN 1.2738, DIN 1.2312 ve DIN 1.2316) üzerinde CNC torna tezgahında işleme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, ISO 1832'ye uygun olarak 75° yanaşma açılı takım tutucu ile SNMG 120408-QM formundaki kaplamalı ve kaplamasız sementit karbür kesici takımlar kullanılmıştır. Kesme parametresi olarak, dört farklı kesme hızı (kaplamalı uçlar için 175, 225, 275, 325 m/dak - kaplamasız uçlar için 75, 125, 175, 225 m/dak) üç farklı ilerleme (0,1?0,25-0,4 mm/dev) ve üç farklı kesme derinliği (1?1,75?2,5mm) seçilmiştir. Kesme kuvvetleri Kistler 9257B tipi dinamometre yardımıyla ölçülmüştür. Deneyler sonucunda elde edilen esas kesme kuvveti değerleri Kienzle formülünde yerine konularak özgül kesme direnci hesaplanmıştır.Deneyler sonucunda, her iki kesici takım için kesme derinliği ve ilerleme arttıkça özgül kesme direncinin azaldığı belirlenmiştir. En yüksek ks değeri, DIN 1.2312 plastik kalıp çeliğinin kaplamasız kesici takım ile 1 mm kesme derinliği, 0,1 mm/dev ilerleme ve 125 m/dak kesme hızında işlenmesi sonucunda 3132 N/mm2 olarak elde edilmiştir. En düşük ks değeri ise, DIN 1.2316 çeliğinin kaplamalı kesici takımla 2,5 mm kesme derinliği, 0,4 mm/dev ilerleme ve 325 m/dak kesme hızında işlenmesi neticesinde 1512 N/mm2 olarak hesaplanmıştır.Anahtar Kelimeler : Özgül kesme direnci, Kesme kuvveti, Kesme parametreleri, Tornalama
Özet (Çeviri)
Specific cutting resistance is one of the factors which determine the machinability of the materials. This study was carried out to purpose calculating the specific cutting resistance (ks) relevant to the changes in cutting parameters experimental measurement of cutting parameters and the cutting forces occurred during machining of plastic mold steels.For this purpose, the machining experiments were performed on CNC lathe for four different plastic mold steels (DIN 1.2083, DIN 1.2738, DIN 1.2312 and DIN 1.2316). The coated and uncoated cementit carbide cutting tools which have SNMG 120408-QM form with a 75° approaching angle according to ISO 1832 were used in the experiments. Four different cutting speed (for coated tools 175, 225, 275, 325 m/dak - for uncoated tools 75, 125, 175, 225 m/dak), three different feed rate (0,1-0,25-0,4 mm/dev) and three different depth of cut (1, 1,75, 2,5 mm) were selected as cutting parameters. Cutting forces were measured by using Kistler 9257 B type dynamometer. Specific cutting force was calculated by implementing into the Kienzle equation of main cutting force values obtained based on the results of experiments.In the result of the experiments, it was determined that specific cutting resistance decreased by increasing depth of cut and feed rate for both the cutting tools. The highest value of ks was found as 3132 N/mm2 in machining with uncoated tool at 1 mm depth of cut, 0,1 mm/rev feed rate and 125 m/dak cutting speed of DIN 1.2312 plastic mold steel. The lowest value of ks was calculated as 1512 N/mm2 in result of machining with coated cutting tool at 2,5 mm depth of cut, 0,4 mm/rev feed rate and 325 m/dak cutting speed of DIN 1.2316 steel.Key Words : Specific Cutting Resistance, Cutting Force, Cutting Parameters, Turning,