Al2O3,BeO ve B2O3 'in pozitronlar ve x-ışınları için durdurma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the stoppage properties of Al2O3,BeO and B2O3 for the positrons and x-rays
  1. Tez No: 338674
  2. Yazar: HANIEH KAZEMIAFSHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİVİ, PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dozimetrik materyallerin durdurma özelliklerinin incelendiği çalışmaların sonuçları, küçük enerji bölgesinde bir tutarsızlığın olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada (10 eV-10 keV) aralığındaki enerjilere sahip pozitronların Al2O3, BeO ve B2O3 için durdurma gücleri, farklı analitik ve modifiye edilmiş eşitlikler kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca x-ışınlarının aynı hedeflerde durdurulmala- rının incelenmesi için bu enerji aralığında kütle azalma katsayıları hesaplanmış ve bu hedeflerdeki doz değerleri ile karşılaştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Durdurma Gücü, Dozimetrik materyaller, Pozitronlar, X- ışınları
Özet (Çeviri)
The conclusions of the researches on the stoppage properties of dosimetric materials show that there is a discrepancy within the small energy region. In this research, stoppage powers of positrons within the energy range 10 eV-10keV have been calculated by using different analytic and modified equations. Besides, mass attenuation coefficients have been calculated within this energy range and have been compared with the dose values at the targets for the investigation of the stoppage of the x-rays at the same targets.Key Words : Stopping Power, Dosimetric materials, Positrons, X-ray