Radyoterapide kullanılan doku eşdeğeri malzemelerin doz-cevap ilişkilerinin karşılaştırılması
Comparison of dose-response of tissue equivalent phantom which used to radiotherapy
- Tez No: 338678
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Radyoterapide Co-60 cihazından yararlanılarak, doku eşdeğeri malzemelerin kendilerine özgü doz değerleri tespit edildi. Her bir malzeme için hesaplanan efektif doz değerleri radyoterapide doku eşdeğeri olarak referans kabul edilen ve ölçümlerde kullanılan RW3 katı su fantomuna ait efektif doz değerleriyle karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucu RW3 katı su fantomu ve doku eşdeğeri malzemelerin yüzde fark değerleri hesaplandı. Protokollere göre radyoterapi uygulamalarında referans olarak kabul edilen ölçüm ve hesaplamalarla kıyaslanarak bu fark değerlerinin kullanım açısından uygun olup olmadığı araştırıldı.Anahtar Kelimeler : Co-60, KatÕ Su Fantom, Doku Eúde÷eri Malzemelerin, X- IúÕQÕ
Özet (Çeviri)
A Cobalt-60 machine was used to define specific dose values, for different tissue equivalent materials, that are in clinical use. Effective dose values that were calculated for each materials compared with the effective dose values of the solid water phantom that were accepted tissue equivalent in radiotherapy as a reference and used in measurement. As a result of this comparison, values of the percentage difference of the solid water phantom and tissue equivalent materials were calculated. According to protocols adopted as the reference measurements and calculations were compared with radiotherapy applications. It was investigated that this different values is suitable for use as a tissue equivalent materials.Key Words : Co-60, the solid water phantom, the tissue equivalent materials, X-Ray