Ahşap esaslı duvar kaplama malzemelerinin ses geçiş kayıplarının belirlenmesi
Determination of sound transmisson loss of wood based siding materials
  1. Tez No: 338679
  2. Yazar: MUSTAFA SELMANİ MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, ahşap esaslı duvar kaplama malzemelerinin ses geçiş kayıpları araştırılmıştır. Bu amaçla, ülkemizde doğal olarak yetişen ve önemli bir ticari değere sahip olan ayrıca duvar kaplama malzemesi olarak daha çok tercih edilen ahşap malzemelerden sarıçam ( Pinus sylvestris L.), Uludağ göknarı (Abies bommulleriana), Doğu kayını (Fagus orientalis L.)ve sapsız meşe (Quercus petraea L.)ile ahşap esaslı kompozit malzemelerden yonga levha, lif levha, yonga lam, lif lam ve kontraplak kullanılmıştır. Yonga ve lif levha verniklenmeden önce meşe ve kayın ahşap kaplama ile kaplanmıştır. Masif ahşap numuneler ile kaplanmış yonga levha, lif levha ve kontraplak numunelere tek ve çift komponentli verniklerle koruyucu katman uygulanmıştır. Daha sonra bütün numuneler kalınlıkları 18 mm, çapları 29 ve 100 mm olacak şekilde ölçülendirilmiştir. Ses geçiş kayıpları geleneksel empedans tüpü kullanılarak ISO/DIS stasndart 10534 esaslarına göre belirlenmiştir.Test sonuçlarına göre; Masif ahşap numunelerde, malzemenin özgül ağırlığının yüksek oluşunun, çift kompenantlı su bazlı verniğin ve ahşap-vernik etkileşim etkilerinin ses geçiş kayıplarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Kompozit levha numunelerde ise, yüzey kaplama malzemesi türünün, vernik çeşidinin ve bunların etkileşim etkilerinin ses geçiş kayıplarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.Anahtar kelimeler : Ses geçiş kaybı, ahşap, su bazlı vernikler
Özet (Çeviri)
In this study, the sound transmission losses of the wood-based siding were investigated. For this purpose, Scots pine ( Pinus sylvestris L.), Uludağ pine (Abies bommulleriana), Oriental Beech (Fagus orientalis L.) and Sessile Oak (Quercus petraea L.) grow naturally, have important commercial valves and also were preferred as wood wall siding materials were used. In addition, different wood-based composite materials, i.e., Particleboard, fiberboard, melamine coatedparticleboard, melamine-coated fiberboard and plywood were also tested. Particle board and fiberboard were faced with oak and beech wood before varnishing. Single and two components water based varnishes were applied as protective layers on particleborad, fiberboard and plywood samples,and all samples sized with 18 mm thickness, 29 mm and 100 mm diameters. The sound transmission losses were determined by using a traditional impedance tube according to ISO/DIS 10534 standards. The results showed that in solid woods, sound transmission losses increase with the increase density of the sample, with the use of the bi-component water based varnish and with the varnish-wood interaction. Meanwhile, it was detected thatas for in composite samples, the type of the surface lining and the type of the varnish and the interaction of these components increase the sound transmission losses.Key Words : Sound transmission loss, wood, water-based varnishes