Geleneksel yığma yapılarda strüktürel sorunlar ve çözüm yolları
Structural problems and the solutions of the traditional buildings
- Tez No: 338687
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN M. HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tarihi yapılar kültürel mirasımızın önemli bir parçasıdırlar ve bulundukları yerin ve geçmişin sosyolojik, ekonomik, kültürel ve politik öğelerini bünyesinde barındırır. Günümüz ile geçmiş arasında çok önemli bir bağ oluşturan tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılması çok önemlidir.Ülkemizdeki ve dünyadaki tarihi yapılar gerektiği gibi korunamamaktadır. Depremler, doğal afetler, olumsuz çevre koşulları ve fiziksel-kimyasal bozulmalar ve insanoğlundan kaynaklı nedenler bu yapıların bozulma sürecini hızlandırmaktadır.Bu çalışmanın amacı, strüktürel sistemi zarar görmüş tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için uygulanacak olan onarım ve güçlendirme yöntemlerinin araştırılması ve bu konuda çalışan uzmanlara yardımcı olunmasıdır.Bu çalışma kapsamında,?Tarihi yapılarda görülen hasar çeşitleri ve nedenleri,?Günümüzde uygulanan hasar tespit yöntemleri,?Tarihi yapılarda uygulanan onarım ve güçlendirme yöntemleri örnekleriyle birlikte incelenmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde ise, bu inceleme ve araştırmalar neticesinde eski eser bir yapıya müdahale etmeden önce ve müdahale aşamasında yapılması gereken ve dikkat edilmesi gereken hususlar özetlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Tarihi yapılar, güçlendirme, strüktürel sorunlar
Özet (Çeviri)
Historical buildings are important parts of our cultural heritage. They reflect the sociological, economical, cultural and political elements of the past and the places in which they are situated. They are significant links between the past and the present. Therefore, it is crucial to protect them and pass them on to the next generations.The historical buildings in our country and in the world are not protected as good as it should be. Earthquakes, natural disasters, adverse environmental conditions, physical-chemical decays and causes resulting from human being accelerate the decaying process of these buildings.The aim of this study is to investigate the restoration and strengthening methods which will be applied to protect the historical buildings whose structural systems have been damaged so that they can be passed on to the next generations and to assist the experts working on this subject.In this study,?Kinds of damage seen in historical buildings and their reasons,?Today?s methods used to assess the damage,?Restoration and strengthening methods used in historical buildings have been investigated.In the conclusion part of the study, as a consequence of this investigation and research, the matters which should be done and taken into consideration before intervening an ancient building and during the intervention phase have been summarized.Anahtar Kelimeler : Historical buildings, strengthening, structural problems