Saplama kaynak metodu ile birleştirilen bakır malzemelerin birleştirme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of joining properties of copper materilas joined by stud welding method
- Tez No: 338688
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
20. yüzyılın ilk yıllarından başlayarak özellikle ikinci yarı döneminden beri saplama kaynağı uygulamaları üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada 3 mm kalınlığındaki bakır kaplı çelik saplamalar, 3 mm ve 5 mm kalınlıklarındaki Cu levhalar üzerine, Kondansatör Boşaltmalı Saplama Kaynak makinesi ile 100, 120, 150, 180 ve 200 volt ile kaynak yapılmıştır. Kaynaklı saplamaların birleşme mukavemeti ve mikro yapıları incelendikten sonra numuneler sertlik, çekme ve eğme testi gibi mekanik testlere tabi tutulmuştur. Deney sonuçları incelendiğinde artan parça kalınlığı ve kaynak voltajına bağlı olarak küresel gözenekler ve sertlik değerlerinde artış meydana geldiği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Saplama Kaynağı, mikro yapı, sertlik, çekme, eğme, saplama
Özet (Çeviri)
Although many studies had been done about stud welding from the beginning of 20th century especially in the second half period, the studies are limited in number. In this work, copper coated steel studs of 3 mm thickness are welded onto copper plates that have thicknesses of 3mm and 5mm by managing 100, 120, 150, 180, 200 voltages of Capacitor Discharged Stud Weld Device and consequently the joint strength and metallurgical structure of stud welds are investigated. Studs welded junction strength and hardness, the samples were examined micro-structures, such as tensile and bending tests were subjected to mechanical tests. As the results of tests are examined, an increase in spherical porosities and hardness values are observed depending to the increase in thickness of parts and welding voltage.Key Words :Stud Welding, micro structure, hardness, tensile, bending, stud