Senkron doğrudan dizili KBÇE sistemleri için çok-yollu sönümlemeli kanallarda tek kod çevrimsel kaydırma (TKÇK) çok kullanıcılı sezicinin turbo kodlama ve çoklu anten alım çeşitliliği ile performans artırımı
Performance improvement of single code cyclic shift (SCCS) multiuser detector by using turbo coding and multiple antenna receive diversity over multipath fading channels for synchronous DS-CDMA systems
- Tez No: 338702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bugünün ve geleceğin önemli uygulama alanları olan 3G, 4G geniş bant kablosuz haberleşme sistemlerinin ve daha pek çok yeniliğin performansını, çoklu anten teknolojisini yüksek spektral etkinlik ve veri hızı sağlayan uygun haberleşme yöntemleriyle birleştirip kullanarak artırmak mümkündür.Mobil iletişimin giderek daha çok önem kazandığı şu günlerde bant genişliğinin çok daha fazla kullanıcı için uygun olacak şekilde daha verimli kullanımı öncelikli bir konu halini almıştır. Eşit derecede önemli diğer bir konu da söz konusu iletişimin güvenliği ve güvenilirliğidir. Bu sorunların çözümü için kullanılan yöntemlerden biri de Kod Bölmeli Çoklu Erişim sistemidir.Bu çalışmada çok yollu sönümlemeli kanallarda, senkron Kod Bölmeli Çoklu Erişim sistemlerinin Tek Kod Çevrimsel Kaydırma (TKÇK) sezici tipi kullanılarak, MATLAB simülasyon programı ile bit hata oranı (BER) analizleri gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışma, alıcı anten çeşitlemesi maksimum oran birleştirme tekniği kullanılarak çoklu anten yapısına genişletilmiş ve önerilen sezici yapısı literatürde tanımlı diğer sezici yapılarıyla karşılaştırılmıştır. Son olarak sistem mimarisine Turbo Kodlama tekniği eklenmiş ve bu yöntemin Tek Kod Çevrimsel Kaydırma sezici tipinde sağladığı performans iyileşmesi analiz edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kod bölmeli çoklu erişim, Tek kod çevrimsel kaydırma çok kullanıcılı sezici, Alıcı anten çeşitlemesi, Turbo kodlama
Özet (Çeviri)
It is possible to increase the performance of today's and future?s important applications 3G, 4G broadband wireless communication systems and many other innovations by using multiple antenna technology that provides high spectral efficiency and data rate combined with appropriate communication methods.Nowadays, when importance of mobile communication increases more and more, to use bandwidth, which is suitable for much more user, more efficiently has become a priority issue. Another equally important issue is the safety and reliability of the communication. One of the methods used to solve these problems is Code Division Multiple Access system.In this study, bit error rate (BER) of synchronous Code Division Multiple Access systems in which Single Code Cyclic Shift (SCCS) detector method is used over multipath fading channels is analyzed by MATLAB simulation program. After that, study is extended to multiple antenna structure by using receive diversity and maximal ratio combining method and the proposed detector?s performance is compared with other detector types defined in literature. At the end, Turbo coding is added to the system architecture and the effect of this method to Single Code Cyclic Shift detector?s performance is analyzed.Key Words : Code division multiple access, Single code cyclic shift multiuser detection, Receive Diversity, Turbo coding