Eurygaster integriceps'in (Puton 1881) (Heteroptera: Scutelleridae) erkek ve dişi üreme sisteminin yapısı
The structure of male and female reproductive system of Eurygaster integriceps (Puton 1881) (Heteroptera: Scutelleridae)
  1. Tez No: 338703
  2. Yazar: MURAT ULAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Heteroptera takımına ait Eurygaster integriceps'in dişi ve erkek üreme organları anatomik ve histolojik yapısı incelenmiştir. Gözlemler ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Eurygaster integriceps'in erkek üreme sistemi: bir çift testis, bir çift vasdeferens, bir çift seminal kese, bir çift ektodermal bez, yardımcı bezler, ejakülatör kese ve ejakülatör kanaldan meydana gelir. Gözlemlenen Eurygaster integriceps'in dişi üreme sistemi: bir çift ovaryum, bir çift lateral ovidukt, bir ortak kanal ve bir spermatekadan meydana gelir. Telotrofik-meroistik tipteki ovaryumlar 7 şer ovaryolden oluşur. Ovaryoller apilkalden bazale doğru; terminal filament, germaryum ve vitellaryumdan oluşur. Bu çalışmada Heteroptera takımına ait Eurygaster integriceps türünün dişi ve erkek üreme organları anatomik ve histolojik olarak incelenmiş olup farklılıklar ortaya çıkarılmıştır.Anahtar kelimeler : Testis, ovaryol, üreme sistemi, Scutelleridae, Heteroptera, ışık mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu (SEM)
Özet (Çeviri)
In this study, Eurygaster integriceps (Heteroptera) species belonging to the male and female reproductive organs are anatomically and histologically examined by light and scanning electron microscopy (SEM). Observed in the male reproductive system of Eurygaster integriceps: a pair of testes, a pair of vas defferentia, a pair of seminal vesicle, a pair of cloth ectodermal and mesodermal glands help ejaculatory duct and ejaculatory sac. Observed in the female reproductive system, Eurygaster integriceps: a pair of ovarian, fallopian tube of a pair of lateral, consists of a common channel and a spermatheca. Meroistic telotrophic-type ovaries, ovarioles consists of seven evil. Ovarioles apical towards the baseline; the terminal filament composed of germarium and vitellarium. In this study, Eurygaster integriceps Heteroptera species belonging to the male and female reproductive organs are examined in anatomical and histological differences were found.Key Words : Testis, ovariol, reproductive system, Scutelleridae, Heteroptera, light microscope, scanning electron microscope (SEM)