Düzlemsel panel elemanlarla üretilen geçici yapılarda geometrik modellemelerle mekân çözümlemeleri
Space analyzing for temporary buildings produced using planar panel elements by geometric modeling
- Tez No: 338711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA KEMAL ERVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tezde, düzlemsel panel elemanlarla üretilen geçici yapılarda geometrik modellemelere göre mekân çözümlemelerinin araştırılması yapılmıştır. Kullanıma ait uygun mekânları oluşturabilmek, ön üretime dayalı panel elemanlarla üretilecek geçici yapıların önemli bir özelliğidir. Standart yapıdaki panellerle, değişik kullanımlara ait uygun mekânsal çözümlenmelerin elde edilebilmesi, yapının kullanım aşamasında değişik geometrik modellemelere ait gerekli performansı göstermesi bakımından önemlidir. Tez kapsamında farklı işlevsel özelliklerdeki yapı tiplerinde, farklı kullanımlara göre mekânların modellemeleri yapılacaktır. Aynı tip panel elemanlarla ve optimum ölçüler göz önünde tutularak bu değişik mekânların nasıl üretilebileceği, tezden hedeflenen amacı oluşturmaktadır.Anahtar Kelimeler : Panel elamanlar, geçici yapılar, geometrik modellemeler
Özet (Çeviri)
In this thesis, space analyzing for temporary buildings produced using planar panel elements according by geometric modeling will be explored. Being able to produce spaces appropriate for use is an important feature of temporary structures to be produced using panel elements based on pre-production. Producing spatial solutions for various uses through panels in standard structures is significant for the structure, when in use, to be able to reflect the necessary performance for various use geometric modeling. In this thesis, spatial modelling will be carried out by structure types with various functional properties and by various uses. How these various spaces can be produced considering the same type of panel elements and the optimum dimensions is the final objective of the thesis.Key Words : Planar elements, Temporary buildings, Geometric modeling