Konya ili Ereğli ilçesi Coreoidea üst familyasına ait türlerin saptanması
Research of determination species of Coreoidea superfamily at Ereğli town of Konya province
- Tez No: 338710
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma 2011-2012 yılları arasında Konya Ereğli ilçesinin çeşitli bölgelerinden toplanan ve Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesinde saklanan toplam 54 Coreoidea örneğine dayanmaktadır. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda Heteroptera takımına ait Coreoidea üst familyasının Alydidae, Coreidae, Rhopalidae ve Stenocephalidae familyalarına ait toplam 11 cins ve 11 tür tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen türlerin tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye yayılışları ve bütün türlerin dorsal görünüşlerine ait fotoğraf verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Heteroptera, Coreoidea, Konya, Türkiye
Özet (Çeviri)
This study based on field research made in betwen years of 2011-2012 at different areas of Ereğli town of Konya province and total 54 specimens that keep in Museum of Gazi Universty Zoology Department. As a result of this work was determined and identified of than a total of 11 genus and 11 species of Alydidae, Coreidae, Stenocephalidae, Rhopalidae families of Coreoidea superfamily of Heteroptera. As a result of this study definition, collected site information, distrubition at world and Turkey and dorsal part of species were given.Keywords : Heteroptera, Coreoidea, Konya, Turkey