Kırsal alanların korunarak kalkınmasında ve planlanmasında bir araç olarak arazi toplulaştırması: Avrupa Birliği-Türkiye karşılaştırması
Land consolidation as a tool for protection, development and planning of rural areas: A comprasion of European Union-Turkey
- Tez No: 338713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA CİHANGİR ÇAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Arazi toplulaştırması, arazi parçalanmasını gidermek ve dağınık tarım topraklarının birleştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği ülkelerinde 1550'li yıllardan, Türkiye'de ise 1960'lı yıllardan bu yana uygulanmaktadır.Bu çalışmanın temel amacı, tarımsal üretimdeki verimlilik artışının ve kırsal alanlarda ekolojik yapının korunarak sürdürülebilirliğin sağlanması, kırsal kalkınmanın bir aracı olarak arazi toplulaştırmasının kullanılmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ve Türkiye'deki yaklaşımlara yönelik değerlendirmelerin yapılması, Türkiye için kırsal alanların daha etkin kullanımı ve planlanmasına yönelik kullanılabilecek yeni önerilerin geliştirilmesidir. Bu çalışma ile arazinin insan faaliyetlerinin temel mekanı olduğu savından hareketle, bunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasında önemli bir araç olarak görülen arazi toplulaştırması ve kırsal kalkınmanın planlama ile ilişkisinin sağlanabilirliği araştırılmıştır.Çalışmada literatür taraması yapılarak, Avrupa Birliği ülkelerindeki ve Türkiye'deki arazi toplulaştırmasına yönelik yaklaşımlar incelenmiş, kurumsal yapı ve yasal mevzuatın nasıl işlediği ve toplulaştırma sonucu tarımsal verimin ne oranda değiştiği AB ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Çalışma sırasında Türkiye'de arazi toplulaştırması uygulamasının yürütücü kurumlarından olan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nden istatistiki bilgi ve konuyla ilgili doküman sağlanmıştır. Ayrıca üniversitelerin Ziraat Fakültesi'nin ilgili ana bilim dalında konuyla ilişkili tez çalışmalarının yapıldığı görülmüştür ve bu kaynaklardan yararlanılmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'deki arazi toplulaştırması uygulamalarına ilişkin yayınlara internet ortamından da erişilebilmektedir.Çalışmada, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nde görev alan, arazi toplulaştırması çalışmaları konusunda deneyimlere sahip kişilerle görüşülerek Delphi Tekniği uygulaması ile anket çalışması yapılmıştır. Uygulama internet üzerinden yapılmış, Delphi sürecinde ardışık anketler kullanılmıştır. Katılımcıların vermiş oldukları cevaplar neticesinde Türkiye'de uygulanan arazi toplulaştırmasının sorunları genel olarak ortaya konmuştur.Tez çalışmasının sonucu olarak, Türkiye'deki arazi toplulaştırması çalışmalarının Avrupa Birliği ülkelerindeki gelişme düzeyinde olmadığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Arazi Toplula?tırması, Kırsal Planlama, Tarım Topraklarının Korunmasında Planlama, Avrupa Birliği, Türkiye, Delphi Tekniği
Özet (Çeviri)
Land consolidation, implemented by the European Countries since 1550s to improve agricultural structure, remendy the division of land and to unify the divided agricultural lands, has been in practice in Turkey since 1960s.The main objective of this study is to conduct an evaluation of the approaches in the European Union (EU) Countries and in Turkey towards the use of land consolidatin as a tool to bolster agricultural efficiency and to ensure ecologically preserved sustainability of rural parts, and to develop new recommendations for more effective use and planning of rural areas in Turkey. This study investigates the sustainability of the relation between land consolidation, the major location for human activities and considered a significant tool for its continuity, and the planning of rural development.In the study, the literature was examined and the approaches in the European Union Countries and in Turkey towards land consolidation were evaluated, organizational structure and the workings of legislative regulations and the rates of change in agricultural efficiency after the consolidation were comparatively assessed.During the study, the General Directorate of Agricultural Reform, one of the executive agencies for land consolidation practices in Turkey, has provided statistical information and relevant documentation. Furthermore, it was observed that thesis studies relating to this matter were conducted in the relevant department of the Agricultural Faculties in universities and such resources were put to use. The publications on land consolidation practices in the European Union Countries and in Turkey can also be accessed on the internet.Within the context of the study; individuals holding office in the General Directorate of Agricultural Reform, having experience in land consolidation activities, were interviewed and a survey was conducted using the Delphi Technique. This practice was conducted through the internet and subsequent surveys were utilized in the Delphi process. In line with the participants? responses, the general issues in the land consolidation practices in Turkey were revealed.As a consequence of the thesis study, it was observed that the land consolidation activities in Turkey have not reached a level of advancement equal to the European Union Countries.Key Words : Land Consolidation, Rural Planning, Agricultural Land Protection and Planning, European Union, Turkey, Delphi Technique.