Sac metal kesme işleminin modellenmesi
Sheet metal cutting process modeling
  1. Tez No: 338715
  2. Yazar: YAVUZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Ansys programın explicit modülü yardımıyla sac metal kesme işlemindeki sac malzemenin kesilme yüzey bölgesinin tahminleri yapılmıştır. Kesme yüzeyine etki eden malzeme, kalınlık ve kesme boşluğu değişken alınarak sonlu elemanlar analizi yöntemiyle analizler yapılmıştır. Sac metal malzeme olarak 2, 3, 4 mm kalınlıklarında paslanmaz çelik, DKP sac ve alüminyum 1100 malzemeler kullanılmıştır. Kesme boşluğu değeri olarak malzeme kalınlıklarının % 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 değerleri kullanılmıştır. Kesme boşluğunun yuvarlanma değerine, kesme düzlüğüne, kopma düzlüğüne ve çapak değerlerine etkisi araştırılmıştır. Yapılan deney sonuçları literatüre ve teorik hesaplamalarla uyum göstermiştir. Analiz sonuçlarına göre kesme boşluğu arttıkça yuvarlanma değeri genişlik ve derinliği artmaktadır, kesme düzlüğü ve kopma düzlüğü değerleri azalmaktadır ve çapak değeri artmaktadır. Sonuçlar literatürdeki çalışmalarla kıyaslanmıştır.Anahtar Kelimeler : Sac metal, kesme yüzeyi tahmini, kesme analizi
Özet (Çeviri)
In this study, using the Ansys-Expilicit Module the cutting surface of sheet metal were performed. Material, material thickness and clearance were used different. The materials were 2, 3, 4 mm Stainless Steel, DKP and Aluminum 1100. The clearance value was % 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 thickness. The effect of die clearance on roll over width, roll over depth, burnish zone, fracture zone and burr zone has been investigated in a finite element analysis by a rigid-plastic FEM code. The experimental results, in agreement with theoretical calculations and the literature. From the analysis, it was found that roll over width, depth and burr increase with increasing die clearance. Burnish zone and fracture zone decrease with increasing die clearance. The results were compared with literature studies.Key Words : Sheet metal, cutting surface prediction, cutting analysis