Van gölü çevresindeki topraklarda Cu ve Ni kirliliğinin atomik absorpsiyon spektrometri yöntemiyle tayini
- Tez No: 33877
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YALÇIN NUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma ile Van gölü çevresinde canlılar üzerinde tok- sik etkisi olan bazı eser elementlerin (Cu,Ni) konsantrasyonları, Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometri yöntemi (FAAS) ile incelendi ve Van gölüne uzak yerlerden alman Gölkarşı köyü kontrol örnekleri ile karşılaştırıldı. Optimum sonuç elde edebilmek için aşağıdaki işlemler uygun bulundu. 0.5 g toprak örneğine 10 mi kral suyu (KS) eklenerek bir gün bekletildi ve 105°C deki kum banyosunda kuruluğa kadar buharlaştırıldı.Kuruyan örneğe 5 ml 2 M HNO3 çözeltisi ilave edilip hafif ısıtıldıktan sonra mavi bant süzgeç kağıdından süzüldü. Süzüntü 3-4 mi kalıncaya kadar elektrikli ısıtıcıda düşük sıcaklıkta buharlaştırıldı ve 5 ml'lik balon jojeye alındı. Çözelti iki defa destillenmiş su ile 5 ml'ye tamamlandı. Eser elementlerden Cu örnek çözeltilerden direkt olarak; Ni ise örnek çözeltiler seyreltildikten sonra okundu. Seyreltme ile örnek konsantrasyonlarının standartlardaki konsantrasyon aralığında kalması sağlandı. Bu çalışmalar sonunda çalışılan örnekler ile kontrol örnekleri arasında karşılaştırma yapılarak konsantrasyon farklılıkları ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of soil samples are taken to determine the amounts of some trace toxic elements (Cu, Ni ) around of VANGÖLÜ. Element concentrations in the samples are determined by using Flame Atomic Absorption Spectrometry (FAAS).Results are compared with control samples that are taken from Gölkarşı village. For optimum results, below method is applicated: 10 ml“aqua regia”is added to 0.5 g soil samples and is waited overnight.lt is vaporized to dryness on a sand-bath at 105°C;5 ml 2 M HN03 solution is added to the residue and is filtered with blue-band filtering paper. Result mixture is vaporized to 3-4 ml solution and diluting to 5 ml with double distilled water. Cu is determined directly, Ni is determined with diluting by using FAAS from sample solutions. After this study, concentrations of basic samples are compared with control samples.Results are showing that, there are differences between two values.