Değişik amortisman hesaplama yöntemlerinin tarım makinalarına uygunluğunun araştırılması
  1. Tez No: 33876
  2. Yazar: MUSTAFA İLİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada maliyet hesaplamaları İçerisinde önemli bir masraf unsuru olan amortismanın değişik dört yönteme göre hesaplanması ele alınmıştır. Tarım alet ve makinaları için seçilen bu dört yöntemden hangi yöntemin kullanılmasının daha uygun olabileceği incelenmiştir. Bu amaçla Uç değişik marka dokuz traktör ve onaltı değişik tip tarım alet ve makinası üzerinde, ele alınan Doğru Hat, Azalan Bilanço, Yıl Sayıları Toplamı ve Değiştirilmiş Azalan Bilanço Yöntemlerine dayalı olarak yöntemler arasındaki farklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Alet ve makinaların satın alma bedelleri ve ekonomik kullanım ömürlerine bağlı olarak amortisman masrafları hesaplanmıştır. Yöntemlere göre matematiksel formüllerle elde edilen sonuçlar değerlendirilerek farklılıklar daha iyi belirlenebilmiştir. Elde edilen sonuçların yapılan değerlendirmesinde Doğru Hat Yöntemi, Azalan Bilanço ve Yıl Sayıları Toplamı Yöntemlerinin tarım alet ve makinalarının amortisman hesaplamasında kullanılmasının uygun olabileceğine, Değiştirilmiş Azalan Bilanço yön teminin ise uygun olamayacağına kanaat getirilmiştir. Bu yöntem ancak ilk yıllarda büyük değer kaybedebilecek özel makinalar için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, four different calculation methods which are used to determine depreciation of farm machines were evaluated. The differences between Straight Line, Declining Balance, Sum of Digit Years, Changed Declining Balance Methods were examined. For this purpose, three different trademark nine tractors and sixteen farm machines were taken into consideration. The differences were determined by evaluating the results from mathematical formulas of the above mentioned.lt was found that it is appropriate to use the Straight Line, Sum of Digits Years and Declining Balance Methods in the computing the depreciation of farm machines and tools. On the other hands. Changed Declining Balance Methods was found to be unusable for farm machines and tools. This method can only be used for special machines that loss great values for initial years.