Kendiliğinden genlik artırımlı lazerlerde undulatör yapısı ve lazer optimizasyonları
Undulator structure and laser optimizations on self amplified spontaneous emission
- Tez No: 338774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Hatice DURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, SASE-FEL (Kendiliğinden Genlik Artırımlı Serbest Elektron Lazeri) elde edebilmek için, SASE-FEL sistem düzeneği üzerinde bulunan undulatör (salındırıcı) yapılarının anlaşılması ve modellenmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca bu salındırıcılar boyunca elektron demetlerinin uzaysal davranışları da modellenmiştir. Salındırıcıya gelen elektronların, manyetik salındırıcı yapılar içerisindeki davranışlarını kontrol edebilmek için, salındırıcı bölgesinde elektron demetlerinin uzaysal davranışlarının doğru bir şekilde modellenmesi gerekmektedir. Bu modellemelerin yapılması için kullanılan programlar ise; Genesis, Xgenesis ve IDL (Interactive Data Language)?dir. Her bir program birbirleri ile bağlantılı ara yüz programlarıyla çalışarak modelleme sonunda 10e9 W (GW) gücünde lazer ışını elde edildiği görülür. Elektron demetlerinin salındırıcı sistemi boyunca davranışlarını içeren girdi dosyası oluşturulur ve Genesis, Xgenesis ve IDL programlarıyla modellemeler yapılarak grafiksel ve listesel çıktı dosyası elde edilir. Çıktılar salındırıcı sonunda elde edilen lazer ışınının özelliklerini verir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, SASE-FEL (Self Amplified Spontaneous Emission- Free Electron Laser) to obtain undulator structures where is on the SASE-FEL system mechanism, have been studied for optimization that is modeling. In addition, three dimentional behaviour of the electron beam is modelled through out the undulator. Of the electrons incoming the undulator, in order to control the behavior in magnetic undulator, undulator should be designed properly. These programs are used for the design; Genesis, Xgenesis and IDL (Interactive Data Language). Each program creates the laser beam working in conjunction with each other. Then, obtained lazer beam with 10e9 W(GW) power has been seen at the end of the modelling programs process. Input file is created according to electron?s undulator system and output file is obtained modeling done with Genesis, Genesis and IDL programs. This output also determines the characteristics of the laser beam passing through undulator.