Güç sistem harmoniklerinin ayrık hartley dönüşümü ile analizi
The analys of power system harmonics via hartley transform
  1. Tez No: 338792
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Güç kalitesi olayları içinde en çok karşılaşılan problemlerin başında harmonikler gelir. Harmonik bozulmalar, şebekelerde işletme güvenliği, enerji verimliliği ve enerjinin sürekliliğini etkileyen problemlerdir. Dağıtım şebekelerinde en sık rastlanan güç kalitesi olaylarındandır. Yüklerin doğrusal olmayan karakteristikleri harmonik oluşumunun en önemli kaynağıdır. Aynı zamanda doğrusal olmayan generatörler de harmonik kaynağı olabilmektedir. Harmonik bozulmalarının ölçülmesinde toplam harmonik bozulma (THB) parametresi kullanılır. Bu parametre sinyaldeki kirlenmenin göstergesidir. Güç kalitesi cihazlarında ve standartlarda dikkate alınan THB parametresi genellikle Fourier Dönüşümlerinin yardımıyla hesaplanır. Bunun yanında gerek frekans ve gerekse zaman frekans düzleminde pek çok yöntem kullanılagelmiştir. Bu çalışmada Ayrık Hartley Dönüşümü ile harmonik bozulmaların ölçülmesi gerçekleştirilmiştir. Üretilmiş ve gerçek bir sistemden kaydedilmiş örnek dalga şekillerinin içerdiği temel bileşenin tam katı harmonikler analiz edilmiştir. Üretilmiş dalga şekilleri içerisinde üçgen, kare ve yarım sinüs dalgası gibi non-sinüzoidal dalga şekilleri de kullanılmıştır. İki boyutlu ve üç boyutlu analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda AHD?nin AFD kadar doğru sonuç verdiği ve yaklaşık AFD kadar hızlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Harmonics are the most meeting problems in the power quality events. Harmonic distortions which affects safety of plant, productivity and continuity of energy on the line, are problems. Harmonics are the most one be came across power quality events on the distribution networks. The most reason of harmonic formation is non-linear characteristic of loads. At the same time, non-linear generators can be reason of harmonic formation. Total Harmonic Distortion (THD) parameter is used for measurement of harmonic distortions. This parameter shows amount of signal corruption. THD parameter which be considered on power quality devices and standard, generally is calculated via Fourier Transform (FT). In addition to FT, plenty of method have been used frequency and time-frequency plane for years. At this study, Discrete Hartley Transform (DHT) and Discrete Fourier Transform (DFT) were used for measurement of harmonic distortions. Produced and real wave that was recorded one system, sample figures were analyzed in terms of 50 Hz and integer multiplication of 50 Hz frequencies. Produced wave figures contain as triangular, square and half sinus non-sinuzoidal waveforms. Two and three diemensional analyses were performed. End of the analyses, was experienced that obtained results via DHT as right as DFT and speed of DHT around the DFT?s speed.