Rigid & elastic composite registration of 3D T1-weighted MR images for strain analysis
Gerilim analizi için 3B bacak T1-ağırlıklı MR görüntülerinin katı ve elastik bileşik çakıştırılması
  1. Tez No: 338838
  2. Yazar: EKBERJAN DERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN BAYTAN ERTÜZÜN, DOÇ. DR. BURAK ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Deformasyon alanının gerilim analizi MRG veri setinde kas yapılarının bilimsel analizi için kritik bir adımdır. Onlar son zamanlarda popüler konulardan biri olan kas kuvvet iletimi gibi çeşitli veri analizleri için kullanılmaktadır. Özellikle, alt bacakta kas kuvvetinin iletimine yoğunlaşan popüler araştırma eğilimi oluşmuştur, ve bu tür araştırmalarda gereken MRG verilerin gerilim analizi kullanılmaktadır. Bu tür araştırmaların başarısı için doğru ve etkin deformasyon alanının elde edilmesi gerekiyor. Bu deformasyon alanları genelde çakıştırma yöntemiyle elde ediliyor. Çakıştırmada iki grup veri setlerin birinin hareket eden set olarak diğer sabit setle çakıştırılıyor. Önceki çakıştırma yöntemlerde kemiği içeren tüm MRG alanı bir biriyle çakıştırılmıştı. Ama, kemik dokularının kas dokularına göre sert olduğunu düşünürsek, bu sert kemik dokularının elastik olarak çakıştırılıp kemik bölgelerinde sıfır olmayan deformasyon verileri vermesi elde edilen deformasyon sonucunu negatif etkilemiş olabilir. O nedenle, biz kemikleri sabitleyerek diğer bölgeleri elastik çakıştırmayı, ve böylece kemik bölgelerinde sıfır deformasyon almayı düşüne biliriz. Bu çalışmada, insan alt bacağın T1-ağırlıklı deforme oluşmuş ve oluşmamış haldeki MRG veri setleri kullanılmıştır. Biz önce kemik bölgeleri segmentasyon takiben sabit tutarak, diğer bölgeleri elastik şekilde çakıştırıyoruz, ve deformasyon sonucunu öncekiler kullanan tüm elastik çakıştırma metodunun sonucu ile karşılaştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
Strain analysis of deformation field is a crucial step for scientific analysis of muscle structures in MRI data sets. They are commonly used for different types of data analysis such as force transmission among muscles which is one of the popular topics in recent years. Especially there is a popular trend of research concentrating on force transmission among lower leg. For successfully carrying out these types of tasks, a correct and effective deformation field of the MRI data must be obtained in order to get the expected corresponding strain assessments. These deformation fields are usually obtained by registration framework, in which two groups of data sets were registered to one another, one serving as moving data set, which is transformed to the other target, static data set. Formerly, in registration framework, the whole region of MRI, including bones, is elastically registered to each other. However, bone tissues are relatively hard comparing to those soft muscles, elastically registering these hard tissues which yields non-zero deformation values among these regions could negatively affect the correctness of the obtained final result. For that, we can think of keeping these bone regions as fixed, and then elastically register the remaining parts to obtain a deformation field in which there would be zero deformations in the bone regions. In this work, T1-weighted MR images of lower leg of human body in undeformed and deformed states are selected as test data. We first segment the bone regions, keep them as fixed, then perform elastic registration on the remaining parts on MR images of lower legs, and compare the obtained strain analysis of deformation field results with those from unconstraioned elastic registration method. We expect to see the final result would be better than the one obtained by unconstrained elastic registration.