Design and characterization of the power supply unit and driver blocks of a CMOS based localization system for MRI
MRG'de pozisyon tespit amaçlı CMOS tabanlı sistemin güç kaynağı ve sürücü birimlerinin tasarım ve belirlenmesi
- Tez No: 338839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARDA DENİZ YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme, tıpta ve ilgili alanlarda sıklıkla kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Yüksek nitelikli imge oluşumu ve hesaplamalı ortamlardaki esnekliği MRG'nin avantajları arasında yer alır. MRG aynı zamanda iyonize edici radyasyon yaymamasından ötürü güvenliği ve gerekli durumlarda usun süreli çekimlere olanak tanımasıyla tercih edilir. Özellikle kateter tabanlı tıbbi operasyonlarda böyle bir ihtiyaç doğabilir ki burada kateter hareketinin takibi gerekmektedir. Avantajlarıyla MRG, bu tip işlemler için ideal olmakla birlikte metal parçalar veya kabloların kullanımı, manyetik rezonans varlığından kaynaklanan imge bozulmaları ve radyo frekans (RF) kaynaklı ısınmalar nedeniyle sorunlu olabilmektedir. Bu tezde, kateter yerinin belirlenmesi işini yapabilen, önceden tasarlanmış, optik yollarla çalıştırılan bir mikrosistemin ölçüm ve belirlemesine yer verilmekte; ardından söz konusu sistemin güç kaynağı birimi ve çıkış işareti sürücüsü güncellenerek evrilmiş bir sürümü tanıtılacaktır. Sistem, 0.18 um üçlü-kuyu CMOS teknolojisinde tasarlanmış bir RF tümleşik devre ile diğer optoelektronik bileşenlerden oluşmuştur. Tümleşik devre, 2 mm çaplı bir makara anten ile işaret toplayan bir RF alıcı devresi ile aralıklı çalışan optik güç birimini kapsar. Güç aktarımı 660 nm dalga boylu lazer ile gerçekleştirilirken yer bilgisi dış dünyaya 1310 nm dalga boylu LED tarafından iletilir. Evrik sürüm, LED yerine, gelen ışını yansıtarak yer bilgisini aktaran bir dizi MEMS çınlayıcı kullanmakta olup, güç ünitesi sürekli olarak çalışabilecektir.
Özet (Çeviri)
MRI is an imaging technique frequently used in medicine and related fi elds. Advantages associated with it are the acquisition of images with higher contrast and flexibility in computational environment. MRI is also desirable due to its safety as it does not emit ionizing radiation, thus while potentially allowing for longer imaging periods when necessary. Such a need may arise especially in conjunction with the catheter based medical operations, during which the movement of the catheter has to be tracked over its course. Advantages of MRI make it an ideal candidate for this, although MRI-based tracking can be problematic when metal parts or cables are used. Due to presence of magnetic resonance, these components may lead to image distortions and RF-induced heating around them. This thesis presents the characterization and testing of a micro-system, using optical transmission, which is designed previously for catheter localization. After that, it continues by proposing an improved version of the said system with an altered power supply unit and output signal driver. The system consists of an RF IC designed UMC 0.18 um triple well CMOS technology and other optoelectronic components. The IC is composed of an RF receiver block, collecting MRI signals via a coil antenna of diameter 2 mm, and an intermittently operating optical power supply unit. Power is transmitted as a laser beam of wavelength 660 nm and the localization information is sent via a fiber-coupled LED of wavelength 1310 nm. The modifi ed version would use an array of MEMS based resonators to reflect an incoming beam in order to transmit the localization information. The new design would also feature continuous operation, in addition to the previous intermittent scheme.