Assertion based verification for analog and mixed-signal designs using simulations
Analog ve karışık işaret tasarımların benzetimler üzerinden gözcü tabanlı doğrulaması
  1. Tez No: 338840
  2. Yazar: DOĞAN ULUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK BAŞKAYA, DOÇ. DR. ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde Analog ve Karışık İşaret (AKİ) sistemler için gözcü tabanlı doğrulama yöntembilimi incelenmiş ve gözcülerin analog özellikleri daha ifade edebeilmesi sağlanmıştır. Gözcü tabanlı doğrulama yöntemleri, ilk olarak sayısal tasarım ve yazılım alanları için geliştirildiği için analog özellikleri ifade etmekte yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden, öncelikle analog işaretler için hale kavramını öne sürülmüştür. Haleler, analog işaretlerin çevresinde kabul edilebilir alanlar tanımlayarak analog karşılaştırmayı kolaylaştırmaktadır. İkinci olarak analog doğrulamada yaygın olarak kullanılan ölçümler ve devre çözümlemeleri AKİ gözcüleri ile bütünleştirilmiştir. Bu bütünleşme ile AKİ sistemler için tam ve birleşik bir doğrulama ortamı elde edilmiştir. Son olarak AMS-Verify aracı geliştirilmiş ve önerilen doğrulama çözümleri bu araç ile gerçeklenmiştir. Sunulan üç örnek tasarımda ise AKİ özellikler için gözcü formülleri yazılmış ve bu özellikler AMS-Verify aracı kullanılarak benzetimler üzerinden doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies assertion based verification methodology for analog and mixed-signal (AMS) designs and improves analog expressiveness of assertions. Assertion based verification methodology is originally derived for digital domain, hence AMS assertion languages are inadequate to express all aspects of AMS designs. Therefore, we first introduce the halo concept for analog signals to formally express them with their tolerance and variation values in assertions. Haloes of analog signals define an effective region around these signals which help analog comparison. Second, we integrate measurements and circuit analyses into AMS assertions. These analyses are widely used verification techniques in conventional AMS verification. Their integration into assertions provide a complete and unified AMS verification methodology. Finally, we develop AMS-Verify, a flexible framework to verify AMS properties on simulations. AMS-Verify is able to express analog tolerances, measurements and circuit analyses. We validate our solutions in three case studies using AMS-Verify framework.