On off keying modulation/demodulation and its applications
Açma kapama anahtarlama modülasyon/demodülasyon ve uygulamaları
  1. Tez No: 338842
  2. Yazar: BERK OMUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AKA tabanlı iletişim sistemleri daha düşük güç tüketimi sundukları için gittikçe yaygınlaşmaktadır. Daha basit devreler ile gerçeklenebilmesine rağmen, yüksek performanslı yeni yapılara ihtiyaç duyulmaktadır. En yaygın demodülasyon türü olarak zarf süzgeci ve işaretin kendisi ile çarpılmasına dayanan yöntemler kullanılır. Zarf süzgeci son derece basit bir tasarım olup, güç harcaması da oldukça düşüktür. Buna karşın işaretin çarpımına dayanan sistemlerde ise karıştırıcıya ihtiyaç duyduğu için daha yüksek güç harcamasına sahiptir. Bu çalışma AKA tabanlı iletişim sistemlerinde kullanılabilecek bloklar için tasarım sürecini anlatmaktadır. Bu çalışmada biri RFID etiket diğeri 60 GHz bandında darbe haberleşmesine uygun iki adet demodulatör tanıtılmıştır. Blok bazında tasarımlara ek olarak sistem hakkında bilgiler sunulmuştur. Mevcut ölçüm ve benzetim sonuçları da paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
OOK based communication is getting more and more popular to reduce the power consumption of portable systems. Although OOK based communication requires less circuit complexity, high performance structures are needed. Most common methods used for OOK demodulation are envelope detection and production of the signal with itself. Envelope detection is simple with minimal power consumption meanwhile production usually requires mixers which requires much more power. This work provides design steps for various blocks in OOK communication based systems, especially demodulators. This work introduces two demodulator structures, one for 60 GHz pulse communication and the other for RFID tag chips. In addition, this work provides information about the systems as a whole as well as block based sections. Simulation and measurement results are provided when available.