FPMA design in submicron technologies with digital error correction
Mikronaltı teknolojilerde sayısal hata düzeltimiyle FPMA tasarımı
- Tez No: 338841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL FAİK BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
VLSI sistemlerdeki Yonga-üzerinde-Sistemlere doğru olan trend sayısal ve analog devrelerin tek bir yonda üzerinde birleşmelerine yol açmaktadır. Sayılsal ve analog bloklar arasındaki iletişim A/D ve D/A dönüştürücüler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca, submikron teknolijilerinin kullanımı arttıkça bu dönüştürücülerde istenen çözünürlük, doğrusallık, hız ve düşük güç tüketimini sağlamak için sayısal hata düzeltim devreleri sıkça kullanılmaktadır. Bu tezde, alan programlanabilir sayısal ve analog dizi mimarileri ve bunların uygulama alanları tanıtılmıştır. A/D ve D/A dönüştürücüler için sayısal destekli mimari türleri gösterilerek bunlar arasından TSMC 90nm teknolojisi için en uygun olanları seçilmiştir. TSMC 90nm teknolojisi kullanılarak 8-bit 1GSample/s akım yönlendirmeli DAC tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sayısal hata düzeltme mekanizması olarak DAC'a kendi kendini kalibrasyon etme tekniği uygulanmıştır. Sayısal hata düzeltiminden sonraki DAC performans iyileşimi Mentor Graphics yazılım araçları ve MATLAB ile elde edilerek gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The trend in VLSI systems towards System-On-Chip (SOC) leads to integration of digital and analog circuits on a single chip. The communication between the digital and analog blocks is employed by A/D and D/A converters. Also, digital error correction with the urge of submicron technologies is mostly used in these converters to achieve desired resolution, linearity, speed and low power. In this thesis, field programmable digital and analog array architectures and their applications areintroduced. Digitally assisted architecture types for A/D and D/A converters aredemonstrated and best suited architectures for TSMC 90nm technology are chosen.An 8-bit 1GSample/s current steering based DAC design is realized in TSMC 90nmtechnology. A self calibration technique is applied to the DAC as a digital error correction scheme. The performance improvement of the DAC after digital error correction is observed and the results are obtained using Mentor Graphics software tools and MATLAB.