Manchester kodlama ile serbest ortamda optiksel iletişim
Optical communication in free space using Manchester
  1. Tez No: 83483
  2. Yazar: MURAT GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MANCHESTER KODLAMA İLE SERBEST ORTAMDA OPTİKSEL İLETİŞİM Murat GÜNDOĞDU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Faruk ÖZEK Jüri : Prof. Dr. Ahmet DENKER Prof. Dr. Selçuk GEÇİM Doç. Dr. Faruk ÖZEK Bu çalışmada, bilgisayarlar arası serbest ortamda optiksel iletişim sağlanmıştır. Optiksel kaynak olarak yakın infrared (IR) bandında ışıma yapan, 880 nm dalgaboyunda led kullanılmıştır. Algılayıcıda ise, fototransistör ile bu ışıma elektriksel sinyale dönüştürülmektedir. Gönderilecek text verisi, yazılım programı tarafından Manchester Kodlama formuna dönüştürülerek, ilk aşama olarak donanım kısmında, temelbant iletimi ile, serbest ortama gönderilmektedir. Alıcının donanım kısmında, Manchester Kodlanmış temelbant veri dizisi oluşturularak, porta sürülür. Porttan okunan herbir veri, yazdım programı tarafından Manchester Kodu çözülerek tekrar geri elde edilir. İkinci aşama olarak, aynı sistemin verici donanım kısmında temelbant iletimi yerine, açma-kapama anahtarlama (On-Off Keying,OOK) modülasyon tekniği uygulanmış olup, alıcı donanını kısmında ise OOK demodülasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yazılım kısmında, Manchester Koda çevrilmiş veri akışı için, toplamsal hata denetimi (checksum) metodu kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, iletim hızı olarak OOK için 1200 hps'ye kadar, temelbant iletimi için 1 15 kbps değerlerine kadar ulaşılmıştır. OOK için iletim hızı düşüktür, ancak çalışmalarda temel olması açısından bu değere alıcı (receiver) içerisinde bulunan filtrede birtakım değişiklikler yapılarak, iletim hızı kolaylıkla arttırılabilir. 1999,99 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Optiksel İletişim, Serbest Ortam, Açma-Kapama Anahtarlama, Manchester kodlama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis OPTICAL COMMUNICATION IN FREE SPACE USING MANCHESTER CODING Murat GUNDOGDU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Faruk ÖZEK Jury : Prof. Dr. Ahmet DENKER Prof. Dr. Selçuk GEÇİM Assoc. Prof. Dr. Faruk ÖZEK In this thesis, optical data communication between computers in free space was realised.A led was chosen as optical source which has peak wawclcngth at 880 nm in the near-infrared (IR) region. The optical signal was received by a phototransistor that was well-matched to the infrared LED in order to convert to electrical signals. Text data stream to be transmitted was converted Manchester Coded form by software program, baseband transmission was realisead in hardware at first. Manchester Coded data stream in baseband transmission was dedected by the hardware of the receiver and driven to serial port In order to gel back origional datas, each datas were read by the port and decoded from Manchester Coded form. Secondly, The hardware in transmitter-side of this system using On-Off Keying (OOK) modulation technique instead of baseband transmission. On the other hand, OOK demodulation was realized by the hardware in receiver-side of this system. Besides, Checksum error dedection methode was used for Manchester Coded data stream in the software. The achieved transmission rates were up to 12(H) bps for the OOK and 115 kbps for transmission that was used baseband transmission. The speed of OOK technique is running at low rate but transmission rate for OOK should be higher rates by making some modification in the filter circuit 1999,99 pages Key words : Optical Communication, Free Space,On-Off Keying «Manchester Coding II