10-bit 60 MS/s two-step flash ADC design
10-bit 60 MS/s iki Basamaklı flaş ADC tasarımı
  1. Tez No: 338847
  2. Yazar: VAHAP BARIŞ ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
İki basamaklı flaş ADC?ler makul bit sayılarında yüksek hızlara ulaşabildiklerinden, yüksek hızlar istenildiğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İki basamaklı yapıları bir çok analog blokun uyumlu çalışmasını gerektirmektedir. Bu da kontrol sinyallerine ihtiyaç duyulmasına sebep olur. Bu kontrol sinyallerinin, saat sinyalleri olarak üretilmesi ve dağıtılması da devrenin analog bloklarının tasarımı kadar önemli bir problemdir. Bu tezde bahsedilen saat sinyallerinin otomatik olarak sentezlenmesini sağlayacak bir araç üretilmesine imkan vermek için iki basamaklı bir flaş ADC, test devresi olarak tasarlanmıştır. Test devresi olarak kullanılacak 10-bit 60 MS/s iki basamaklı flaş ADC?de kullanılan analog blokların tasarımları detaylı olarak incelenmiştir. Tüm devre tasarımı UMC 180nm teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, Mentor Graphics ve MATLAB kulanılarak elde edilen benzetim sonuçları incelenmiştir. Tasarlanan ADC?nin performansı ENOB kullanılarak değerlendirilmiştir ve sekiz bite kadar ulaşan çözünürlük değerleri elde edilmiştir. Çevirme başına düşen enerji değerleri kullanılarak literatürdeki diğer iki basamaklı ADC?lerle bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Two step flash ADCs have widespread use in electronic circuits, since they can achieve decent resolutions in high speed applications. Their two step structure requires coordination of many analog blocks that is ensured by control signals. Generating and delivering these control signals as clock signals are as important as the design of the analog blocks. In this thesis analog design of a two-step flash ADC which is used as a test circuit for an automation tool that can synthesize the necessary clock signals is presented. The design procedures of the blocks in 10-bit 60 MS/s two step flash ADC are examined. The overall design is realized by using UMC 180nm technology. Finally the simulation results obtained by using Mentor Graphics tools and MATLAB are presented. The performance of the ADC is evaluated using ENOB as a figure of merit. Resolutions up to eight bits are attained in typical case simulations. Comparison with the literature is also made by using energy per conversion values.