A tabu search heuristic for the vehicle routing problem with time deadlines and asymmetric distances
Zaman sınırlı, iki yön mesafeli araç güzergah belirleme problemi için yerel aramalı bir çözüm yöntemi
- Tez No: 338849
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ARAS, DOÇ. DR. DENİZ AKSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tasıma maliyetlerini azaltmak ve müşteri ihtiyaçlarını zamanında karşılamak ulaşım, lojistik, dağıtım ve tedarik zinciri yönetiminin iki önemli hedefidir. Bu tezde çalışmasında, ATM?lere para nakliyesindeki bir uygulamada görülen İki Yön Mesafeli, Zaman Kısıtlı Gerçek Hayat Araç Güzergah Belirleme Problemi üzerinde çalışılmıştır. Problemin iki matematik modeli sunulmuştur. Büyük örnekler tam olarak çözülemediği için, tam sayılı doğrusal model hazırlanarak, Yerel Aramalı çözüm yöntemine dayanan bir en iyileme metodu ile en iyiye yakın güzergahların belirlenmesine çalışılmıştır. Solomon?un karşılaştırma problem örnekleri yardımıyla rassal olarak iki yön mesafeli örnekler üretilmiş ve çözüm yolu test edilmiştir. Bu örnekler ayrıca GAMS 24.0 aracılığıyla CPLEX 12.5 çözücüde çözülmüş ve Yerel Aramalı yöntemle elde edilen çözümlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca literatürde CMT olarak bilinen Christofides ve arkadaşlarının klasik araç güzergah belirleme test problemlerinden bazılarını bizim problemimize çevirdik ve kendi çözüm yolumuzla çözüp sonuçları literatürdeki bilinen en iyi sonuçlarla karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Reducing transportation cost and meeting customer requirements on time are the two main targets of transportation, logistics, distribution and supply chain management. In this thesis, we focus on the Vehicle Routing Problem with Time Deadlines and Asymmetric Distances which appears as an application in transporting cash to ATMs. Two mathematical models are presented to solve this problem. Since large instances cannot be solved exactly, a metaheuristic method based on Tabu Search algorithm is also proposed to determine near-optimal routes by formulating a mixed integer linear model.The algorithm is tested on randomly generated asymmetric instances derived from the Solomon benchmark problem instances. They are solved by CPLEX 12.5 solver within GAMS suite 24.0 and compared with the results obtained by the Tabu Search heuristic. Furthermore, we convert some of Christofides et al. classical VRP test problems known as CMT in the literature available, and solve them by our algorithm. We compare our solutions with the best known results in the literature.