Metaheuristic approaches to the pooling problem
Havuzlu malzeme karışımı problemine sezgisel yaklaşımlar
  1. Tez No: 338851
  2. Yazar: GÖKALP ERBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Havuzlu malzeme karışımı problemi kimya endüstrisinde çeşitli uygulama alanlarına sahiptir ve harmanlama probleminin bir uzantısıdır. Hammaddelerin iki aşamalı bir ağda, kalite kısıtlamalarına uyarak en iyi karıştırılma oranlarını bulmayı hedefler. Havuzlu malzeme karışımı problemi ikili-doğrusal bir yapıdadır ve NP-zor olarak sınıflandırılır. Eniyileyen sonucu garanti eden çözüm yöntemleri büyük boyutlu problemler için yetersiz kalmaktadır ve problemin çözümü için az sayıda sezgisel yöntem uygulanmıştır. Bu çalışmada amacımız, parçacık sürü eniyilemesi ve benzetimli tavlama tabanlı iki sezgisel yöntem önermektir ve bu iki yöntem de problemin ikili-doğrusal yapısından faydalanmaktadır. Parçacık sürü eniyilemesi tabanlı yöntemde ikili-doğrusallığa sebep olan değişken kümelerinden bir tanesi seçilmiş ve üzerinde parçacık sürü eniyilemesi yöntemi uygulanmıştır. Benzetimli tavlama tabanlı yöntemde ise, literatürde uygulanmış bir yöntem esas alınarak bir değişken komşuluk tanımı uygulanmıştır. Önerilen yöntemlerin başarısını değerlendirmek için uygulanan kapsamlı testler, uygulanan yöntemlerin başarılı olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The pooling problem, which has several application areas in chemical industry, is an extension of the blending problem and aims to find the optimal composition of materials in a two-stage network while obeying quality limitations for the end products. The pooling problem has a bilinear structure and it is NP-hard. The exact methods to solve the pooling problem are inefficient for large instances and a few heuristic methods exist. In this thesis, our aim is to propose two metaheuristic methods that are based on particle swarm optimization (PSO) and simulated annealing (SA). Both of the proposed approaches take advantage of the bilinear structure of the problem. For PSO-based method, a search variable is selected among the variable sets causing bilinearity and subjected to particle swarm optimization. For SA-based procedure, a variable neighboring scheme that is similar to a previously used one for the pooling problem is employed. Extensive experiments are conducted to evaluate the performances of these methods and they indicate the success of the proposed solution methods.