Hidrokarbonik bileşiklerde iyonların elektronik durdurma gücü hesaplamaları
- Tez No: 33887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
74 ÖZET Bu çalışmada TRIM-92 paket programı ve PELTR programı ile atom numarası l'den 60'a kadar iyonların CH4, C2H2, C2H4, C3H6 ve C4H8 gibi hidrokarbonik ortamlarda elektronik enerji kaybı hesaplamaları yapıldı. Atom numarası küçük olan iyonlar için durdurma gücü hesaplamaları deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. Deneysel sonuçlarla TRIM sonuçları enerjisi 100 keV üzerinde gelen iyonlar için %2-5 mertbesinde uyuştuğu gözlendi. Atom numarası büyük olan iyonlar için deneysel durdurma gücü hesaplamalarına literatürde rastlanmamıştır. Bu sebeple TRIM sonuçlan diğer hesaplama sonuçlarıyla karşılaştırıldı. 10 MeV altındaki enerjilerde durdurma gücü hesaplamalarında önemli ölçüde farklılık gözlendi. 10 MeV 'den daha büyük enerjilerde hesaplama sonuçları hemen hemen aynı sonuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY In this work, TRIM-92 program is employed in the electronic energy loss calculations of the ionic atoms with atomic numbers 1 to 60 in the hydrocarbons like CH4, C2H2, C2H4, C3H6 and C4H10. Calculations of the stopping powers for low atom numbers were compared with the experimental results. The study showed that the experimental results are compatible with the TRIM results in level 2-5 percent for ions energies above 100 keV. Calculations of the experimental stopping powers of high atomic numbers were not encountered in literature. For this reason the TRIM results were compared with the other calculations results. In stopping power calculations remarkable differences were observed for energies under 10 MeV. Calculation results gave almost the same results for energies above 10 MeV. In case of increasing the atomic number of incident ion, the stopping powers maximum shifted to the high energy region. It is determined that when the atomic numbers of ions with the same energy increase the stopping powers of the same ions increase too. The TRIM results and other calculations go well together in high energies.