Climate change impacts on migration in the vulnerable countries
Kırılgan ülkelerde iklim değişikliğinin göç üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 338886
  2. Yazar: NAZAN AN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, İklim Kalkınma Modeli aracılığıyla, iklim değişikliğine karşı kırılgan ülkelerde sürdürülebilir kalkınma kapsamında, ekonomik, demografik ve çevresel sürücülerin göç üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bangladesh, Morocco, Malaysia, Netherland, Ethiopia ve Bolivya? yı içeren 6 ülke değerlendirildi. Bu ülkeler, göçün sürücüleri dikkate alınarak, ekonomik, demografik ve çevresel göstergeler kapsamında analiz edilmekte ve bu ülkelerin mevcut koşulları kapsamında, iklim değişikliğinin etkilerine karşı gösterdikleri farklılıkların önemine dikkat çekilmektedir. İklim değişiklinin etkileri sonucu oluşacak çevresel göçün azaltılması ya da engellenmesi yoluyla ile sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için ülkelerin ekonomik, sosyal, politik, demografik ve belirli ölçüde çevresel performansı sağlamaları gerekmektedir. Bu tez, birçok yönden kırılgan ülkelerde iklim değişikliğinin gelecekte etkileri ve bu etkilerin göçteki rolü üzerine yoğunlaşmaktadır. İklim değişikliğinden kaynaklanan ve control edilemeyen bazı etkiler ve riskler bulunmaktadır. Ülkelerin mevcut ekonomik ve çevresel koşulları dikkate alındığında, iklim değişikliğinin savunmasız ülkelerde çok daha yıkıcı olacağını kabul etmek zorundayız. Bu koşullar altında, iklim değişikliğine sebep olan insan aktivitelerine bağlı olarak göçün kaçınılmaz olduğu düşünülmekte, bu ülkeler için ekonomik ve çevresel önceliklerin ne olduğu üzerinde durulmakta ve bu önceliklerin kırılgan ülkelere katkısı vurgulanmaktadır. Tüm bunlar ışığında, gelişmemiş ülkeler açısından coğrafik yapının ve nüfus yoğunluğunun çok önemli olduğunu belirtmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the economic, demographic and environmental drivers of migration related with the sustainable development in the underdeveloped and developing countries, which are the most vulnerable to the climate change impacts through the panel data analysis. We have studied some countries namely Bangladesh, Netherlands, Morocco, Malaysia, Ethiopia and Bolivia. We have analyzed these countries according to their economic, demographic and environmental indicators related with the determinant of migration, and we tried to indicate that their conditions differ according to all these factors concerning with the climate change impacts. In order to achieve sustainable development by preventing or decreasing environmental migration due to climate change impacts, these countries need to maintain economic, social, political, demographic, and in particular environmental performance. This thesis argues about climate change impacts in the future to the vulnerable countries and its effects on the migration in these countries. There are some significant risks stemming from climate change, which is not under control. When the economic and environmental conditions are considered, we have to regard that climate change will be more destructive for those who are less defendable in terms of all risks and impacts of uncontrolled climate change. In this case, there are some crucial questions required to be responded. What should be the economic and environmental priorities? What are the contributions of these priorities to the vulnerable countries concerning with the climate change effects? Considering all these, geographic structure and also human population density (how and where population live) of these poor are very significant concepts.