Gridification of earthquake location finding and regional fault plane solution applications
Deprem yerini bulma ve bölgesel fay düzlemi çözümü uygulamalarının gridleştirilmesi
- Tez No: 338887
 - Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZTURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez kapsamında iki adet çalışma yapılmıştır. Bunlardan birisi, deprem yerini bulma (ELF) uygulamasının gridleştirilmesi; diğeri ise bölgesel fay düzlemi çözümü (FPS) uygulamasının gridleştirilmesidir. Deprem Yerini Bulma uygulaması (ELF), sismik istasyonlar tarafından üretilen sismik dalga verilerini kullanarak depremin merkezini bulur. ELF veri yoğunluklu bir uygulamadır. Çünkü birçok istasyon tarafından üretilmiş olan dalga formundaki veri dosyalarını işlemesi gerekmektedir. Problem uzayının ayrıştırılması ile ve bunu da paralel JDL iş akışı şeklinde ifade edilmesi ile uygulama paralelleştirilmiştir. Konumsal ayrışmaları uygulayabilmek için işçi düğümler arasında istasyonlar paylaştırılır. Belirli bir istasyonun dalga formundaki dosyasına ulaşma ve buradaki pik değerlerinin hesaplanması görevi bir düğüme verilir. İşçi düğümdeki tüm sonuçlar, HYPO71 programını kullanarak deprem merkezini bulan toplayıcı düğüme gönderilir. Dosya erişiminin paralelleştirilmesi yaklaşımının performans artışı sağladığı test sonuçlarında görüldü. Bölgesel Fay Düzlemi Çözümü (FPS) uygulamasının temel amacı deprem parametrelerini (eğim, doğrultu, kayma) karakterize eden fay mekanizmasının moment tensör ters çözümü (MTI) yönteminin kullanılarak belirlenmesidir. FPS uygulamasının en çok zaman alan kısmı Green fonksiyonlarının hesaplanmasıdır. Bu nedenle, Green fonksiyonlarının hesaplanması paralelleştirilmiştir. Green fonksiyonlarını üretmek için gerekli olan bireysel kabuk modellerinin başlangıç parametrelerine göre iş akışı (JDL workflow) otomatik olarak oluşturulur. Zaman sonuçları, paralelleştirme sayesinde FPS uygulamasında hız artışı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two studies have been conducted. One of them is Gridification of Earthquake Location Finding (ELF) Application and the other one is Gridification of Regional Fault Plane Solution (FPS) Application. Earthquake Location Finding application finds the hypocenter of an earthquake by using the seismic waveform data generated by seismic stations. ELF is data intensive since it needs to process waveform files from several stations. The application is parallelized by decomposing the problem space and expressing it as a parallel JDL workflow. To implement spatial decompositions, stations are divided among the worker nodes. A node is assigned a task which is responsible for accessing a specific station?s waveform file and computing picks. The results from all worker nodes are then sent to a collector node which runs the HYPO71 program to locate hypocenter of the earthquake. Timing results indeed show that parallelization of file accesses improves performance. The main goal of Regional Fault Plain Solution (FPS) application is the determination of the faulting mechanism that characterizes earthquake parameters (dip,strike, rake) by utilizing regional Moment Tensor Inversion method. The most time-consuming part of the FPS application involves the calculation of Green?s functions. Therefore, calculation of the Green's functions has been parallelized. A Job Description Language workflow is automatically created based on the initial parameters of individual crustal models that are necessary for producing Green functions. Timing results obtained indicate that the FPS application did achieve speed-up as a result of parallelization.