Comparison of the multi-anode PMTs with the old HF PMTs by studying the collision data
HF'teki yeni çok anotlu ve eski tek anotlu fototüplerin çarpışma verileri incelenerek karşılaştırılması
  1. Tez No: 338890
  2. Yazar: YAVUZ ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ, YRD. DOÇ. DR. TAYLAN YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
CMS dedektöründeki İleri Hadronik Kalorimetresi (HF), yüksek psödorapidite bölgesinde jet ölçümlerini ve proton demetine dik yöndeki kayıp enerjinin belirlenmesini iyileştirir. HF dedektöründeki fotoçoğaltıcı tüpler, kuartz fiberlerden gelen Cherenkov ışığını ölçer. Fototüplerin camlarına çarpan ortalığa saçılmış fondaki müonlar, ayıklaması güç olan yüksek enerjili ölçümlere sebep olur. Bu problemi azaltmak için CMS HF dedektöründeki fototüpler daha iyi performans veren modelleriyle değiştirilecektir. Aday fototüpler arasından, eski Hamamatsu R7525HA fototüplerin yerini almak üzere Hamamatsu R7600U-200-M4 modeli fototüpler seçilmiştir. Yeni dört anotlu fototüpler, pencere olaylarını donanım seviyesinde belirlemeyi mümkün kılar; cama çarpan müonlar yalnız bir anotta görülür, ancak gerçek olaylar tüm anotlarda görülür. 2011 yılında, iphi=67, ieta=29,30,31,32 koordinatlarına bağlı olan HF+ dedektöründeki sekiz eski fototüp yenileriyle değiştirilmiştir. Bu tezin amacı eski ve yeni fototüplerin pencereye çarpan müon olaylarına tepkisini sinyal analizi yaparak karşılaştırmaktır. Yeni fototüplerin, sadece ince pencereleri sayesinde dahi çok daha iyi gürültü performansı sergiledikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hadron Forward (HF) calorimeter of the CMS detector improves jet detection and missing transverse energy resolution in the high pseudorapidity range. HF employs photomultiplier tubes (PMT) that measure the Cerenkov light emitted by shower products in quartz fibers. Stray muons that hit a PMT window create high energy events that are difficult to reject. To alleviate this problem, the PMTs installed in the CMS will be replaced with those of better performance. From among various candidate PMTs, quad-anode Hamamatsu R7600U-200-M4 were chosen to replace the single-anode Hamamatsu R7525HA PMTs. The quad-anode PMTs over the possibility to reject window events at the hardware level; muons hitting the window are localized to a single anode, while real events illuminate all four anodes. In 2011, eight such PMTs were installed in the readout boxes corresponding to the coordinates iphi= 67, ieta = 29, 30, 31, 32, which get very few hits on account of their location. The purpose of this thesis is to compare the response of the old and new PMTs to window hits using pulseshape analysis. It is shown that the new PMTs over significantly better noise performance, simply by virtue of their thinner windows.