Intersections of S-branes with waves and monopoles
S-zarların dalgalar ve monopollerle kesişimleri
- Tez No: 338891
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYA, PROF. DR. NİHAT SADIK DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde süperçekim kuramlarının zamandan bağımsız ve zamana bağlı çözümlerini inceleyeceğiz. Dalgaları, p-zarlarını, Kaluza-Klein monopollerini ve zamana bağlı S-zar çözümlerini tartışacağız. Bunun ardından Kaluza-Klein boyutsal indirgeme kuramını çalışacağız ve düşük boyutlardaki kuramların bu yolla yüksek boyutlardaki kuramlardan nasıl elde edildiğini göreceğiz. Temel sonuç olarak süperçekim kuramlarının S-zarlarının dalgalarla ve Kaluza-Klein monopolleriyle kesişimlerini içeren yeni çözümlerini sunacağız. Bulgularımız S-zarlarının dalgalarla kesişimlerinde dalganın S-zarının sadece dış uzayına yerleştirilebileceğini ve dış uzayın düz seçilmesi gerektiğini gösteriyor. S-zarlarının Kaluza-Klein monopolleriyle kesişimlerindeyse daha fazla sayıda seçeneğin bulunduğunu gösterecegiz. Olası bir uygulama olarak düşük boyutlarda uç kara delikleri tasvir eden on boyutlu çözümlere S-zarı eklemeyi düşüneceğiz; bu olası çözüm zamana bağlı bir arka planda bir kara delik çözümü verirdi. Ancak göreceğiz ki bu çözümlerde integral sabitlerine gelen koşullar metriği zamandan bağımsız kılacak.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study static and time dependent solutions of supergravity theories. We discuss p-branes, plane waves, Kaluza-Klein monopoles and time dependent S-brane solutions. We then proceed to describe the Kaluza-Klein dimensional reduction procedure and discuss how theories in lower dimensions can be obtained from theories in higher dimensions. As the main result of this thesis we present new solutions of supergravity theories involving intersections of S-branes with plane waves and Kaluza-Klein monopoles. We find that configurations involving intersections of S-branes with waves are restricted in that the wave can be placed only on the transverse space of the S-brane and the transverse space must be flat. We also find that a larger number of configurations involving intersections of S-branes with Kaluza-Klein monopoles exist. As a potential application we consider adding an S-brane to ten dimensional solutions that describe extremal black holes in lower dimensions, which in turn could lead to black holes in a time dependent background. However, we find that in these configurations the conditions imposed on the integration constants render the metric time independent.