Synthesis of novel pressure sensitive adhesives by emulsion polymerization technique
Yeni basınca duyarlı yapıştırıcıların emülsiyon polimerleşmesi tekniğiyle sentezi
- Tez No: 338901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Basınca duyarlı yapıştırıcılar, etiket yapıştırıcıları endüstrisinde genellikle akrilik dispersiyonlar kullanılarak hazırlanmaktadır. Akrilik polimerler kimyasallara ve UV ışımalarına dayanıklı olmalarına rağmen, endüstri tarafından belirlenen hedef yapışma performans değerlerini tek başlarına sağlayamamaktadırlar. Bu sebepten, üreticiler akrilik dispersiyonları yapışkanlık arttırıcı reçine dispersiyonları ile karıştırarak pazara sunmaktadırlar. Bu süreçte enerji tüketimi oldukça fazla olan yüksek performanslı karıştırıcılar ve yüksek miktarda yüzey aktif maddenin kullanımına ihtiyaç duyulmakta, yüzey aktif madde miktarının fazla olması ise etiketlerin su ile teması durumunda beyazlamaya sebep olmaktadır. Bu araştırmada tek adımda emülsiyon polimerleşmesi tekniği kullanarak basınca duyarlı yapıştırıcı sentezlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen su bazlı dispersiyonlar test edilerek uygun özelliktekiler etiket uygulamalarında denenmiştir. Böylelikle yüksek maliyetli karıştıcıların ve yüksek miktarda yüzey aktif maddenin kullanımına gerek duyulmadan, filmik etiketlerde yaşanan beyazlama problemine de bir çözüm getirerek tek basamakta basınca duyarlı yapıştırıcı sentezlemek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acrylic based water dispersions are commonly employed in label adhesive industry as pressure sensitive adhesives (PSAs). Although acrylic polymer dispersions have excellent chemical and UV resistance, they cannot fulfill the desired performance requirements of the market. Because of this reason, acrylic polymer dispersions are compounded with tackifier resin dispersions by the PSA producers. However this compounding process requires use of high performance mixers which costs a lot, and use of high amount of surfactant which causes whitening problem in label adhesives when in contact with water. In this study one pot emulsion polymerization technique in the presence of a tackifier was employed to synthesize acrylic based pressure sensitive adhesives for filmic label market which should in principle, eliminate the use of high cost mixers and high amounts of surfactant and thus solve whitening problem of the filmic labels.