Design, synthesis and characterization of thiol reactive dendrons for bioconjugation
Biyobirliktelik için tiyol reaktif dendronların tasarımı, sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 338902
  2. Yazar: PELİN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Protein ve peptitler, son yıllarda tedavi ajanı olarak önemli değer kazanmış biyomoleküllerdir. Protein ve peptitler hem vücut dokularının yapısal malzemelerini yapar, hem de organizmaların çeşitli düzenleyici fonksiyonlarında önemli rol oynarlar. Protein ve peptitlerin boyutları küçüktür ve bu da vücuttaki dolaşım zamanlarının kısa olmasına neden olup, böbreklerden kolayca süzülmelerine yol açar. Peptit bazlı ilaçlar da vücuttaki enzimlerden ayrılan çeşitli peptitlerle hızla bozunma eğilimi gösterirler. Protein ve peptitlerin tedavi edici değerlerini geliştirmek için yeni protein-polimer birliktelikleri tasarlanabilir, böylece protein ve peptitlerin istenmeyen enzimatik bozunmalardan korununabilir, çözünürlüğü arttırılabilir ve protein ya da peptit bazlı ilaçların vücutta kalma süreleri uzatılabilir. Bu yüksek lisans çalışmasında, iyi tanımlanmış dendritik yapıların polimer olarak kullanıldığı protein-polimer birlikteliklerine odaklanıldı. Odak noktalarında tiyol reaktif fonksiyonel grup bulunduran üç nesil dendron sentezlendi. Biyouyumlu ve biyobozunur olan yani poliester dendronlar sentezlendi ve saflık elementel birleşimleri için 1H-NMR, 13C-NMR, yüksek çözünürlüklü kütle spektrometresi (HRMS) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) kullanılarak karakterize edildi. Bunlara ek olarak da nesil sayısının tiyol katkılı reaksiyonun hızına olan etkisi, UV-Vis spektroskopisi kullanarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Proteins and peptides are among the key bio-molecules which have gained considerable value as therapeutic agents in recent years. Proteins and peptides not only construct the structural material of bodily tissues, but also play an important role in various regulatory functions in the organism. The apparent size of a protein or a peptide is small, thus leading to easy filtration from the kidneys that results in a short circulation time in the body. Also peptide based drugs are prone to rapid degradation by various peptide cleaving enzymes found in the body. In order to improve the therapeutic value of proteins and peptides, novel protein-polymer conjugates can be designed that can shield them from unwanted enzymatic degradation, increase the solubility, and prolong the residence time of protein or peptide-based drugs. This thesis project focused on the synthesis of well-defined dendritic structures that can be used to synthesize multiarm polymers for protein-polymer conjugation. Three generations of dendrons containing a thiol reactive functional group, at their focal point were synthesized. Novel polyester dendrons that are biocompatible and biodegradable were synthesized and characterized for their purity and elemental composition via 1H-NMR, 13C-NMR, high resolution mass spectrometry (HRMS) and FTIR spectroscopy. In addition to these, the effect of the number of generations on the rate of thiol addition reaction was investigated using UV-Vis spectroscopy.