Complexation of semi-flexible biopolyelectrolytes
Yarı esnek biyopolielektrolitlerin kompleksleşmeleri
- Tez No: 338900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK KAYITMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Zıt yüklü iki polielektrolit solisyonunun kompleks oluşumları ve faz ayrımları türbidimetri (bulanıklık ölçümü) ile incelenmiştir. Çalışmamızda, polianyonik polisakkarit olarak hiyalüronik asit (HA) solisyonunu ve polikatyonik polisakkarit olarak kitosan (CHI) solisyonu seçilmiştir. HA ve CHI?nın faz ayrımlarını ve kompleksleşmelerini etkileyen birçok faktör vardır. Ortamın pH`ı ve tuz derişimi, poliasit/polibaz yük oranı, polielektrolitlerin moleküler ağırlığı (polimer zincir uzunluğu), ve kitosanın deasetilasyon derecesi bunlardan bazılarıdır. Bu iki polielektrolit çözeltisinin karıştırdıktan sonra, karışım berrak ya da bulanık olabilir veya karışımda topaklaşma, çöküntü veya koaservasyon oluşumu olabilir. Görsel gözlemlerin yanısıra, türbiditimetrik titrasyonlar bize faz ayrımının başlangıcı olan pH?ı, pH?, veya kritik tuz derişimini (Ic) belirlemede yardımcı oldu. Kompleks oluşumunun yanı sıra, HA ve CHI?nın iyonlaşma derecelerini belirlemek için potensiyometrik titrasyonlar da yapıldı. Koaservasyon ve çöküntü ayrımını daha iyi anlayabilmek için optik ışık mikroskobu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Complex formation and phase separation of two oppositely charged biopolyelectrolyte solutions were investigated by using turbidimetry. In our study, we have chosen to work with solutions of hyaluronic acid (HA), a polyanionic polysaccharide, and chitosan (CHI), a polycationic polysaccharide. There are many factors that affect the phase separation and the complexation of HA with CHI such as pH and ionic strength of the medium, polyacid/polybase charge ratio, molecular weight (chain length), and degree of deacetylation (DD) of chitosan. After mixing of these two polyelectrolyte solutions, the mixture became either clear or turbid, and formed flocculants, precipitates or coacervates. Among visual observation, turbidimetry helped us determine the onset of phase separation either at a certain pH, pH?, or at a certain critical ionic strength, Ic. Aside from the complexation studies, potentiometric titrations were done to determine degree of ionizations of HA and CHI. In order to understand and differentiate between coacervation and precipitation, optical light microscopy was used.