Synthesis of networks and interpenetrating networks from functionalized castor and soybean oils
Fonksiyonalize edilmiş hint yağı ve soya fasulyesi yağlarından ağ ve girişmiş ağ yapısı sentezi
- Tez No: 338903
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
FONKSİYONALİZE EDİLMİŞ HİNT YAĞI VE SOYA FASULYESİ YAĞLARINDAN AĞ VE GİRİŞMİŞ AĞ YAPISI SENTEZİ Bu çalışma kapsamında hint yağı ile maleik anhidritin esterleşme tepkimesi ile maleinize hint yağı elde edilmiştir (COMA). Bu makromonomer, karboksil ucu ile epoksi gruplarıyla epoksi halka açılması, polimerize olabilir çift bağı ile de radikal polymerizasyon reaksiyonları verebilir. Maleat modifiye hint yağı (COMA), literatürde daha once bilinen yöntemlere maleatlanma yüzdesini ve verimi artırmak için yapılan ufak modifikasyonlar sonucu elde edilmiştir. COMA'nın epokside soya yağı (ESO) ile reaksiyonu sonucunda ilk ağ dokusu olarak termoset bir polimer (ESOCOMA) sentezlenmiştir. COMA'nın maleat grubu üzerindeki çift bağların serbest radikal reaksiyon başlatıcılar kullanılarak tepkimesi sonucunda ise girişmiş bir ağ dokusu elde edilmiştir. Bu ağ dokusu, monomerleri sadece trigliserit olan bir girişmiş ağ dokusudur. COMA molekülündeki çift bağların polimerleşebilme özelliğinden yararlanmak amacıyla ESOCOMA reaktif seyreltici stiren ile karıştırılarak serbest radikal başlatıcılar ile eş zamanlı girişmiş ağ yapılı termoset sentezlenmiştir. Bir başka ağ yapılı termoset, stiren yerine bitkisel yağ türevli bir makromonomer, akrilik epoksi soya yağı (AESO) kullanılarak sentezlenmiştir (AESO-X). Elde edilen polimerler yüksek yağ içeriklerine sahiptir. Özellikle AESO-X, 3 bileşeni de trigliserit kökenli, %80?lere varan çok yüksek yağ içeriğine sahip bir termostettir. Çalışmada üretilen tüm polimerlerin karakterizasyon çalışmaları, organik çözücülerde çözünmemeleri sebebiyle yalnızca FTIR kullanılarak yapılmıştır. Termal ve fiziksel davranışları DSC ve DMA kullanilarak karakterize edilmiştir. COMA?nın ticari epoksi reçinelerle reaksiyonu sonucu yüksek toklukta, yüksek mekanik mukavemetli homojen termosetler elde edilmiştir. COMA'nın epoksi kürlenme maddesi olarak ticarileşmesi için optimizasyon ve karakterizasyon çalışmaları sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF NETWORKS AND INTERPENETRATING NETWORKS FROM FUNCTIONALIZED CASTOR AND SOYBEAN OILS In this study, castor oil is maleated to give maleated castor oil (COMA). This macromonomer is capable of reacting as epoxy curing agent through its carboxylic end as well as undergoing free radical polymerization with polymerizable vinyl monomers through its double bond. The maleation of castor oil is carried out using the methodology known in literature with some small modifications increasing the maleation extent. COMA is then reacted with epoxidized soybean oil (ESO) to give a thermoset polymer ESOCOMA, as the initial network. The double bonds on maleate groups of COMA which are still intact and available to react, are then polymerized in presence of a free radical initiator to give a second interpenetrating network. This network is entirely composed of two functionalized triglycerides. Reaction of COMA and ESO with a vinyl group bearing monomer, styrene, in presence of free radical initiators resulted in a simultaneous interpenetrating network abbreviated here as Styrene-X. Another interpenetrating network is formed by using an oil based macromonomer instead of styrene, acrylated epoxidized soybean oil (AESO) to give AESO-X. All of the networks produced have considerably high oil content, especially AESO-X is unique in the sense that only the maleate and the acrylate modifications are the non-oil based portions resulting in a very high oil content of 80%. The products obtained from these reactions are all insoluble in common organic solvents so the characterization is done by FTIR. The thermal and mechanical tests such as DSC (Differential Scanning Calorimetry), DMA (Dynamic Mechanical Analysis) are carried out to further analyze the properties of the thermosets. The optimum stoichiometry for ESO/COMA is determined by surface hardness values measured by durometer whereas the effects of compositions of styrene and AESO monomers were analyzed by DMA experiments. COMA is also reacted with commercially available epoxy resins to give clear, tough, high tensile strengths thermosets. The optimization and characterization studies of COMA as an epoxy curing agent are currently in progress.