New polymers from triglycerides and silicones
Trigliserit and silikonlardan oluşan yeni polimerler
  1. Tez No: 338904
  2. Yazar: SAMET ÇİLKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, maleinize edilmiş soya yağı (SOMA), iki fonksiyonel polimetildi siloxan için çapraz bağlanma aracı olarak kullanıldı. Birinci örnekte karbinol silikon kullanıldı. Ürünün infrared spektrumu, yeni esterlerin oluşumunu kanıtladı. İkinci durumda kullanılan silicon aminopropil yan gruplarına sahipti ve bu ürünün IR spektrumu, imit oluşumunu kanıtladı. Amino silikon ve SOMA arasındaki polimerleşme reaksiyonunda, arayüzey polimerleşme tekniği kullanılarak, bu iki monomerin ince filimleri yapıldı ve bu çekilen filmlerin birbirleri üzerine koyulmasıyla yakın teması sağlandı. Oluşan film iki değişik yüzeye sahipti. Yüzeylerden birisi SOMA zengin diğeri ise amino silikon zengin yüzeyler idi. Herbir yüzey birbirinden farklı yüzey sertliği değerine sahipti. Elde edilen ürünler FTIR kullanılarak karakterize edildi. Daha düşük SOMA oranına sahip olan SOMA-Karbinol silikon örneği, ortalama 175 MPa storage modül değerine sahipken, daha yüksek SOMA oranına sahip olan örnek 1850 MPa storage modül değerine sahipti. Bu durum, artan SOMA içeriğinin, meydana gelen ürünün çapraz bağlanmasını arttırdığını gösterir. SOMA ve karbinol silicon bileşiminin etkisi ayrıca şişme testi ile analiz edildi. Kopolimer örneklerinin denge şişme oranının (q), artan SOMA oranına bağlı olarak 8.9 değerinden 3.5 değerine düşmesi, çapraz bağlanma oranını arttığının göstergesidir. SOMA-Amino silikon filmi içinde şişme testi yapıldı. Bu film için denge şişme oranı değerinin 12,95 olması, çapraz bağlanma reaksiyonunun meydana geldiğinin iyi bir kanıtıdır. SOMA-Karbinol ve SOMA-aminosilikon polimerleri için yüzey sertliği değerleri ölçüldü. Bu değerler sırasıyla, Karbinol silikonlu olan için 27 amino silikonlu olan için ise 47 dir. SOMA-Amino filminin her iki yüzeyi, temas açısı ölçümü ile karakterize edildi. Silikonun SOMA?ya göre daha hidrofobik olması sebebiyle, silikon zengin olan yüzeyin temas açısı değeri 1230 iken, SOMA zengin yüzeyin değeri 900 olarak bulundu. En son olarak, SOMA-amino silikon filminin mekanik mukavemet değerlerini analiz etmek için çekme germe testi yapıldı. Film, elastik ve 11 megapaskal (MPa) maximum çekme mukavemetine sahipti.
Özet (Çeviri)
In this study Maleinized Soybean Oil (SOMA) was used as a crosslinking agent for two functional polydimethylsiloxanes. In the first example, the silicone used was carbinol silicone. IR of the product proved the formation of a new ester. In the second case, the silicon used had aminopropyl side groups and IR of the product proved the formation of imides. In the case of poymerization between amino silicone and SOMA, Interfacial polymerization technique was used by making thin films of the two monomers and by putting them in intimate contact. This film has two surfaces. One surface is rich in SOMA and the other is rich in amino silicone. Each surface has different surface hardness. The products obtained were characterized by FTIR. For SOMA-carbinol silicone, polymer sample which has lower content of SOMA showed an average 175 MPa storage modulus while sample which has higher content of SOMA showed a storage modulus of 1850 MPa. This shows that increasing SOMA content increases the cross link density of the final product. The effects of compositions SOMA and carbinol silicone monomers were also analyzed by swelling test. The equilibrium swelling ratio (q) of the copolymer sample also decreases from 8.9 to 3.5 upon increasing the SOMA content, which indicates an increase in the crosslink density. Swelling test was also done for SOMA-amino silicone film. The equilibrium swelling ratio (q) value for this film was 12,95 which is a good indication for the formation of cross linking reaction. Surface hardness was measured for both SOMA-carbinol and SOMA-amino silicone polymers. For carbinol silicone, this value was 27 and for the amino silicone this value was 47 respectively. The two surfaces of SOMA-Amino silicone film were characterized by contact angle measurement. Contact angle of the silicone rich surface was 1230 while SOMA rich surface was 900 since silicone is more hydrophobic than SOMA. Finally, tensile test were made to analyze mechanic properties of SOMA-amino silicone film. The film was a flexible material and had a maximum tensile strength of 11(MPa).