Construction of metrics on Sasaki-Einstein manifolds
Sasakı-Einstein manifoldları üzerinde metrik yapılandırmaları
- Tez No: 338910
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SADIK DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sasaki-Einstein manifoldları, pozitif eğriliğe ve Calabi-Yau metrik konilerine sahip, tek boyutlu manifoldlardır. Bu tezde konunun tarihsel gelişimi izlenerek neredeyse kontak ve kontak yapılar ile normallik ve Sasaki manifoldları tanımlanmıştır. Daha sonra Killing spinörleri tanımlanıp Sasaki-Einstein manifoldları ile ilişkileri incelenmiştir. Ardından Kähler-Einstein taban manifoldları üzerine asal U(1)-demeti formunda iki farklı açık sorunsuz Sasaki-Einstein metrik yapılandırması çalışılmıştır. Taban manifoldları sorunlu olsa da, manifoldun kendisinin sorunsuz olduğu görülmüştür. Yapılandırmalarda kullanılan taban manifoldlarının kendileri de küre demetleridir. İkinci yapılandırmada kullanılan demetin taban manifoldunun taban manifoldu bir Kähler-Einstein manifold iken, ilk yapılandırmada çeşitli Kähler-Einstein manifoldlarının çarpımıyla elde edilmiştir. Bu tezde, ilk yapılandırma 7 boyutta detaylı incelendikten sonra, yediden büyük tek boyutlara genellenmiştir. İkinci yapılandırma tüm tek boyutlarda geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Sasaki-Einstein manifolds are Einstein manifolds occurring in odd dimensions, which have positive curvature and Calabi-Yau metric cones. We start with an introduction of Sasakian manifolds, following the historical development of the subject. For this part, we define almost contact and contact structures and normality. Then, we define Killing spinors and examine their relationship with Sasaki-Einstein manifolds. Afterwards we study two different explicit nonsingular metric constructions of Sasaki-Einstein manifolds, in the form of principle U(1) bundles over Kähler-Einstein base manifolds. We see that even though the base manifolds are singular, we can obtain a nonsingular total space. In the second construction, base manifolds are themselves S^2 bundles over a Kähler-Einstein manifold, whereas in the first one they are S^2 bundles over a product of Kähler-Einstein manifolds. For the first one, we give a detailed analysis in dimension 7 and then a generalization to arbitrary odd dimensions greater than or equal to 7. The second construction applies to all odd dimensions.