Turunçgillerde hastalık oluşturan viroidlerin biyolojik ve biyokimyasal (page) tanısı üzerine çalışmalar
- Tez No: 33893
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZ Şimdiye kadar dünyada oniki adet turunçgil viroidi tanımlanmasına karşın, ülkemizde sadece iki viroid, exocortis ve cachexia, biyolojik indeksleme yöntemi ile tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Doğu Akdeniz bölgesinde mandarin çeşitlerinde (Klemantin, Satsuma) turunçgil viroidlerini biyolojik indeksleme ve PAGE yöntemi ile belirlemektir. Bunun yanında değişik, otsu indikatör bitkiler üzerindeki farklı viroid simptomları gözlenmiştir. Portakalların gummy bark hastalığının viroid etiolojisi de biyolojik indeksleme ve PAGE yöntemi ile araştırılmıştır. Biyolojik indeksleme çalışmalarında cachexia viroidi için Parson's Special mandarini, diğer turunçgil viroidleri içinse Etrog citron indikatör bitkileri kullanılmıştır. Exocortis ve diğer turunçgil viroidleri aynı zamanda Gynura aurantiaca DC ve Chrysanthemum morifolium Ramat otsu indikatör bitkiler üzerinde indekslenmiştir. Biyokimyasal çalışmalar için viroidler selüloz kromatografi (CF-11), lityum klorür çökeltmesi ve iyon değişim kolonları (Qiagen tip) kullanılarak citron bitkilerinden arıtılmış ve PAGE ile ayrılmıştır. Biyolojik indeksleme yöntemiyle CEV, CV-I, CCaV ile CV-III veya CV-IV grupların tanısı yapılmıştır. Ancak son iki grup birbirinden ayrılamamıştır. PAGE yöntemi ilave 3 viroidin (CV-la, CV-lb, CV-lla) varlığını ortaya koymuş ve CV-III grubunun varlığını teyid etmiştir. Araziden alınan ve citron içinde çoğaltılan gummy barkörnekleri PAGE içinde farklı bir band gelişimi göstermemiş ve indikatör bitkiler üzerinde herhangi bir simptom gözlenmemiştir. Birden fazla viroid ile infekteli olan citron ve Parson's Special bitkilerindeki interaksiyon çalışmaları esnasında simptom çıkışının oldukça etkilendiği gözlenmiştir. Bu etkileşimler indikatör bitkiler ve içerdikleri viroidlerin sayı ve tipine bağlı olarak, antagonistik veya sinergitik şeklinde olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In Turkey only two citrus viroids, exocortis and cachexia, were detected by biological indexing, although twelve citrus viroids are identified woldwide up to now. The purpose of this study was to indentify citrus viroids in mandarins (Clementine, Satsuma) in the Eastern Mediterranean region using biological indexing and PAGE. In addition, the symptomatology of various citrus viroids (CVs) on different herbaceous indicator plants were observed. Attempts were made to study the viroid etiology of gummy bark disease of sweet orange by the means of biological indexing and PAGE. Parson's Special was used for biological indexing of cachexia and Etrog citron for various other CVs. Exocortis and other viroids were also indexed on Gynura aurantiaca DC and Chrysanthemum morifolium Ramat. For the biochemical studies viroids were purified from citron using celulose chromatography (CF-11), Lithium chloride precipitation and ion exchange column chromatography (Qiagen tip) and then separated by PAGE. By biological indexing, four different viroids were identified, namely CEV, CV-I, CCaV and CV-lll or CV-IV being indistinguishable from each other. However, PAGE revealed the occurrence of additional three viroids (CV-la, CV-lb, CV-lla) and confirmed the presence of CV-lll in the some of samples. Gummy bark samples from field, mutiplied in citron did not reveal any distinct band in PAGE and no symptom were observed on indicator plants. During these studies, interactions in citron and Parson's Special plants being infected with more than one viroidwere observed, strongly affecting the appearance of symptoms. These interactions were either antagonistic or synergistic, depending on number and type of viroids involved and indicator plant used.