İntestinal iskemi ve reperfüzyonun akciğer ve böbreklerde apoptozise, bcl2 ve bax üzerine etkisi
The effect of intestinal ischemia and reperfusion on apoptosis, bcl-2, bax in the lung and kidney
  1. Tez No: 339006
  2. Yazar: TOLGAY ÇAĞDAŞ KARAVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İntestinal İ/R hasarının diğer organlardaki apoptozise olan etkisi net değildir. Bununla beraber intestinal iskemi-reperfüzyonun akciğer ve böbreklerde programlı hücre ölümü veya apoptozis sürecine üzerine etkisi açık değildir. Biz, çalışmamızda intestinal iskemiyi takiben reperfüzyon hasarının akciğer ve böbreklerde apoptozisi ve apoptozis kaskadında önemli role sahip bcl-2 ve bax proteinlerinin ekspresyonuna etkisi olup olmadığını amaçladık. Çalışmamızda 50 rat, her biri 10 rat içeren beş gruba ayrıldılar. Orta hat vertikal insizyonla laparotomiyi takiben İ/R süperior mezenterik arterin klemplenmesiyle gerçekleştirildi. Grup 1de 60 dakika iskemiyi takiben 30 dakika reperfüzyon, grup 2?de 60 dakika iskemiyi takiben 60 dakika reperfüzyon, grup 3?te 90 dakika iskemiyi takiben 30 dakika reperfüzyon, grup 4te ise 90 dakika iskemiyi takiben 60 dakika reperfüzyon uygulandı. Kontrol grubu olan 5. grupta ise mezenter diseksiyonu yapıldı. Reperfüzyonu takiben apoptozisi değerlendirmesinde tunel metodu, bcl-2 ve baxın immünohistokimyasal ve western blot analizi için sol böbrek çıkartıldı ve sol akciğerden doku örneği alındı.
Özet (Çeviri)
It is not clear that effect of the intestinal ischemia-reperfusion (I/R) injury on the programmed cell death or apoptosis in multiple organs. In this study, we aimed to evaluate the relation of the intestinal I/R injury with apoptotic process in the lung and kidney. Fifty rats were divided into five groups each containing 10 rats. I/R was induced by occlusion of the superior mesenteric artery for 60-minute ischemia and 30-minute reperfusion (group 1), 60-minute ischemia and 60-minute reperfusion (group 2), 90-minute ischemia and 30-minute reperfusion (group 3), 90-minute ischemia and 60-minute reperfusion (group 4). Following reperfusion in the I/R groups, and only mesenteric dissection in group 5 (control), left nephrectomy was performed, and tissue sample from the left lung was obtained for Tunel method of apoptosis, and immunohistochemical evaluation and Western Blot analysis (WBA) of bcl-2 and bax. In group 1, apoptotic index (AI) in renal glomeruli was significantly lower when compared with the other groups. Controls had highest AI in renal tubuli. In kidney, immunohistochemical staining of bax did not show any difference between groups, and bcl-2 activity was significantly higher in controls than in the I/R groups. In WBA, bax and bcl-2 expression from the kidneys were highest in group 4 and controls, respectively. In the lung, AI significantly increased in the control and group 1 compared to other groups. In the immunohistochemical evaluation, there was no significant difference between pulmonary bax activities, and no bcl-2 activity was detected in controls and group 1 unlike the other I/R groups. WBA showed that bax and bcl-2 expression from the lung significantly decreased in group 4, and groups 1 and 4, respectively. No significant correlation identified between AI, and bax and bcl-2 expressions. Intestinal I/R injury cause to decrease the apoptosis in the lung and kidney. Also, these findings suggested that the variabilities in the bax and bcl-2 expression did not influence the apoptotic process during intestinal I/R injury.