Mezenterik iskemi-reperfüzyon hasarının neden olduğu multipl organ yetmezliğinde Oktreotid'in rolü
  1. Tez No: 49993
  2. Yazar: FEVZİ KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Multipl organ yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biri iskemi-reperfîizyon hasarıdır. Barsakta oluşturulan iskemi-reperfîizyon esnasmda meydana gelen SOR, barsaklarda ve uzak organlarda hasara neden olmaktadır. Barsak iskemi ve reperfüzyonu esnasında pankreatik proteazlar ksantin dehidrojenazı proteolitik yolla ksantin oksidaza çevirirler ve ksantin oksidaz enzimi de SOR'lerinin en önemli kaynağıdır. Barsak iskemi reperfüzyon hasarını ve multipl organ yetmezliğini, ' pankreasın ekzokrin salgı inhibitörü olan oktreotid kullanarak önlemek amacıyla bu çalışma planlandı. Denekler herbiri 24 rattan oluşan oktreotid ve kontrol gruplarına ayrıldı. Daha sonra kontrol grubu sham, iskemi ve iskemi-reperfîizyon grublarına (8 'er rat) ayrıldı. Aynı şekilde oktreotid grubu da oktreotid kontrol, oktreotid iskemi ve oktreotid iskemi- reperfîizyon gruplarına ayrıldı. Oktreotid grubuna laparotomiden önce 6 gün süreyle 10 |j.g/kg/gün oktreotid (Sandostatin® Sandoz) sc olarak, kontrol gruplarına ise aynı sürede ve aynı volümde %0,09 NaCl sc olarak verildi. Kontrol sham ve oktreotid kontrol gruplarına sadece laparotomi uygulandı. İskemi gruplarına ise laparotomiden sonra 1 saat total superior mezenterik arter oklüzyonu, iskemi-reperfîizyon gruplarına ise iskemi sonrasında 30 dakika süreyle reperfüzyon uygulandı. Çalışma sonunda kanda ALT, AST, LDH, BUN ve Kreatinin değerleri çalışıldı. Karaciğer, böbrek ve eritrosit içi MDA düzeyleri araştırıldı ve ayrıca alınan doku (ileum, karaciğer, böbrek ve akciğer) örneklerinden histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the main cause of multiple organ failure is the injury due to ischemia reperfusion. Oxygen-derived free radicals, existing during intestinal ischernia-reperfusion period, damage to the intestine and distant organ tissues. Pancreatic proteolytic enzymes activate the xantine dehydrogenase as xantine oxydase that plays an important role in the production of free oxygen radicals. Inhibition of exocrine secretion of pancreas by an inhibitor, which is known as octreotide is the idea to prevent ischemia-reperfusion injury and multiple organ failure in our trial. Each of the octreotide and control group consist of 24 rats. Again, each group diveded into 3 subgroups called octreotide control, octreotide ischemia and octreotide ischemia-reperfusion for the first one; control sham, control ischemia and control ischemia-reperfusion subgroups for the control group. Octreotide 10 ug/kg/day (Sandostatin® Sandoz) is injected subcutanously for 6 days; the same amount %09 NaCI is injected subcutanously into the rats of control subgroups. Only laparotmy is employed for the rats of the octreotide control and control sham subgroups. Superior mesenteric artery occlusion for 1 hr is performed just after the laparotomy for the rats of the ischemic subgroups of control and octreotide groups. Following the ischemic period, reperfusion is accomplished for 30 min for the rats of ischemia-reperfusion subgroups. AST, ALT, LDH, BUN, creatinine and WBC levels in sera is detected. Tissue levels of MDA in liver, kidney and erithrocytes is determined and also the histopathological examination of intestine (ileum), liver, kidney and lung is accomplished.