Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında volüm ve basınç kontrollü ventilasyonun karşılaştırılması
The comparison of volume and pressure controlled ventilation in laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 339010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE KARAKAYA KABUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Laparoskopinin cerrahide kullanılmaya başlamasıyla beraber kolelitiyazis ve safra kesesi hastalıklarının cerrahi tedavisinde laparoskopik kolesistektomi altın standart olarak benimsenmiştir. Laparoskopide yeterli görüntü ve cerrahi sahanın açığa çıkartılmasında CO2 pnömoperitonyum yöntemi kullanılır. Laparoskopik kolesistektominin pek çok avantajı (hastanede kalış süresinin kısa olması, minimal postoperatif ağrı, hızlı derlenme gibi) olduğu gibi, intraabdominal basınç artışına, pozisyona, genel anesteziye bağlı sistemik dezavantajları da bulunmaktadır. Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi anestezisinde PCV ve VCV modları uygulamalarının hemodinamik solunum ve kan gazı parametrelerine etkileri karşılaştırılmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra ASA skoru I-II olan ve genel cerrahi tarafından kolelitiyazis tanısı konmuş, elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan toplam 70 erişkin gönüllü hasta onamları alınarak çalışmaya dahil edildiler. Preoperatif hastanın yaşı, boyu, kilosu, BMİ ve özgeçmişi kaydedildi. Tüm hastalar operasyondan 30 dk. önce 0.01 mg/kg (i.v.) midazolam ile premedikasyon uygulandı. EKG ile KH, SpO2, brakiyal NIKB ile OAB, EtCO2, BİS, TOF monitörizasyonu yapıldı. Tüm hastalara propofol 2-3 mg/kg, fentanyl 1-2 mcg/kg, rokuronyum (esmeron) 0,5-0,6 mg/kg ile anestezi indüksiyonu uygulandı. Anestezi idamesi propofol infüzyonu 4-8 mg/kg/st, %50 O2+%50 N2O, analjezi idamesi fentanyl 1-2 mcg/kg ve sıvı replasmanı 5-7 ml/kg/saat %0,9 NaCl ile sağlandı. Troakarlar yerleştirdikten sonra hastalara ters Trendelenburg pozisyonu (30 derece baş yukarıda ve 30 derece sol yan) verildi. Hastalar uygulanan mekanik ventilasyon moduna göre rastgele iki gruba ayrıldı: Grup 1 (35 hasta) - basınç kontrollü ventilasyon, Grup 2 (35 hasta) - volüm kontrollü ventilasyon. Hastaların hemodinamik veriler, solunum parametreleri, arteriyel kan gazları ölçüldü, uyanıklık, göz yaşarması ve pupil çapı değerlendirilerek kaydedildi. Dinamik komplians, oksijenizasyon indeksi, alveoler-arteriyel oksijen gradienti ve ölü boşluk ventilasyonu/tidal volüm oranı hesaplandı. Gruplar arasında yaş, kilo, boy gibi tanımlayıcı veriler ve operasyon, anestezi, pnömoperitoneum ve uyanma süreleri bakımından fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Laparoscopic cholecystectomy has been adopted as the golden standart for the treatment of cholelithiasis and gall bladder diseases since the laparoscopy has began to be used for surgery. CO2 pneumoperitonium method is used to expose the surgical field and enough surgical view. The laparoscopic cholecystectomy has some systemic disadvantages by caused of elevated intraabdominal pressure, position, and general anaesthesia eventhough has lot of advantages (the short lenght of hospital stay, minimally postoperative pain, rapidly recovery). In this study, the effects on hemodynamic respiratory and blood gas parameters were compared by applying VCV and PCV in laparoscopic cholecystectomy anaesthesia. This study was performed using randomization method after approved by the ethic commitee of Akdeniz University Medical School Hospital. After informed consent, 70 volunteer ASA 1-2 physical status patients who were diagnosed cholelithiasis by surgeons and scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy were included in this study in all patients, premedication was applied by ıv midazolam 0.01 mg/kg at thirty minutes before the operation. Cardiac rate by EKG, SpO2, OAP by brachial noninvasive blood pressure, EtCO2, BİS, TOF monitorization were performed. The patients ages, body heights, BMİ, and medical history was recorded on preoperative period. In all patients, general anaesthesia was induced with iv propofol 2-3 mg/kg, iv fentanyl 1-2 mcg/kg, iv rokuronyum 0,5-0,6 mg/kg, anaesthesia was maintained with a iv propofol infusion 4-8 mg/kg/hour and mixture of nitrous oxide (50%) and oxygen (50%) analgesia was maintained with iv fentanyl 1-2 mcg/kg fluid resusciation was supplied with 0,9% Nacl 5-7 ml/kg/hour. Reverse trendelenburg position was given to patients after placing trocars (30 degree head up and 30 degree left side). The patients were divided into two groups randomly according to the applied mechanical ventilator mode: group 1 (35 patients) pressure controlled ventilation, group 2 (35 patients) volume controlled ventilation Patient?s hemodynamic datas and respiratory parameters, arterial blood gases were measured, the patient?s allertness were evaluated and recorded by measuring eye tearing and pupil diameter. Dynamic compliance, oxygenation index, alveolar ? arterial oxygen gradient, dead space tidal volume ratio were calculated. There was no difference between the groups in demographic datas (age, height, weight) and operation, and anaesthesia, pneumoperitoneum and wake up times (p >0,05) table 3.1. BIS and heart rate were significantly higher in group 1 than group 2 after removal of the gall bladder.