Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında basınç kontrollü ve volüm kontrollü ventilasyon modlarının serebral oksimetri ve kan gazı üzerine etkileri
In laparoscopic cholecstectomy operations, ventilation modes with volume controlled and pressure controlled on cerebral oxymetry and blood gas effects
  1. Tez No: 634054
  2. Yazar: EMRE BADUR
  3. Danışmanlar: UZMAN LEYLA TÜRKOĞLU KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Laparoskopinin cerrahide kullanılmaya başlanmasıyla birlikte kolelitiyazis ve safra kesesi hastalıklarının cerrahi tedavisinde laparoskopik kolesistektomi altın standart olarak benimsenmiştir. Bu yöntemde, yeterli görüntü ve cerrahi sahanın oluşturulması amacı ile "karbondioksit (CO2) pnömoperitonyum yöntemi'' kullanılır. Çeşitli deneysel ve klinik çalışmalar, intraabdominal basınçta artma ve CO2 insüflasyonunun kardiyovasküler etkilerinin karmaşık olduğunu göstermektedir. Arteriyel oksijenizasyonu, fonksiyonel rezidüel kapasiteyi (FRC) ve akciğer kompliyansını arttırmak için çeşitli ventilasyon stratejileri geliştirilmiştir. Yapılan bazı çalışmalar; basınç kontrollü mekanik ventilasyonun, volüm kontrollü mekanik ventilasyona göre arteryel ve dolayısıyla doku oksijenizasyonunun sağlanmasında daha üstün olduğunu göstermektedir. Amacımız; basınç kontrollü mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda, volüm kontrollü mekanik ventilasyon uygulananlara göre daha stabil hemodinami oluşturulması , bunun sonucunda cerrahi esnasında daha yüksek serebral oksimetri değerlerine ulaşılması ve daha yüksek doku oksijeizasyonu oluşturabilmektir. Materyal-Metod: Çalışmamıza Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi genel cerrahi kliniğince elektif laparoskopik kolesistektomi operasyonu planlanan 70 hasta dâhil edildi. Volum kontrol mekanik ventilasyon uygulanacak hastalara V, basınç kontrol mekanik ventilasyon uygulanacak hastalara P grubu adı verildi. ASA tarafından belirlenmiş olan standart monitorizasyon yöntemleri dikkate alınarak hastaların tek derivasyon elektrokardiyogram, pulsoksimetri, noninvaziv arteryel basınç, NIRS (serebral oksimetri) ve ETCO2 parametreleri monitorize edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların demografik verilerinden cinsiyet, yaş, boy, kilo ve ASA skoru; işleme ait verilerden anestezi, ameliyat ve insuflasyon süreleri kayıt altına alındı. Her iki grupta da anestezi öncesi T0, entübasyon sonrası T1, insüflasyondan 5 dakika sonra T2, desuflasyondan hemen önce T3 ve desuflasyondan 5 dakika sonrası T4 olarak tanımlandı. Tüm zamanlarda hastaların kalp tepe atımı, sistolik/diyasyolik tansiyon değerleri, parmak ucu saturasyon yüzdesi ve NIRS değerleri kaydedildi. Ek olarak T1, T2, T3 ve T4'de EtCO2; arteriyel kan gazı sonuçlarından pH, pO2, pCO2, HCO3, BE ve Laktat; mekanik ventilasyon parametrelerinden ise tidal volüm, solunum frekansı, Ptepe, Pplato ve PEEP değerleri kayıt altına alındı. Her iki grupta toplanan hasta verileri istatistiksel olarak birbirleriyle kıyaslandı. Bulgular: Grup V ve Grup P'deki hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki gruptaki hastaların operasyon, anestezi ve insuflasyon süreleri karşılaştırıldığında anlamlı bir sonuç bulunmamıştır. Grup P nin NIRS sağ T1-2-3 ortalamaları ve NIRS sol T2-3 ortalamaları Grup V'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (sırası ile p=0,030 p=0,001 p=0,001 p=0,006 p=0,002). Grupların NIRS sağ ve sol T0 ve T4 ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,060 p=0,208). Grupların başlangıç ve izlemde SAB ve DAB ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Since the laparoscopic methods have been introduced to the surgical operations, laparoscopic cholecystectomy has become the golden standard in cholelithiasis and gall bladder surgical treatments. In this method, CO2 pnomoperitoneum method is used to achieve the desired surgical and visual conditions. Various clinical and experimental trials indicate an increase in the intraabdominal pressure and complexities in cardiovascular effects of CO2 insufflation. Various ventilation strategies have been developed to increase the arterial oxygenation, the functional residual capacity and the lung compliance. Past studies show that mechanical ventilation under controlled pressure is more arterial than that of mechanical ventilation under controlled volume, and for this reason, it surpasses in achieving tissue oxygenation. Our objective is to create more consistent hemodynamics in patients with mechanical ventilation under controlled pressure than that of in patients with mechanical ventilation under controlled volume, and consequently, to reach higher cerebral oxymetric values and to reach higher tissue oxygenation than the current values during surgical operations. Materials and Methodology: We conducted our study with 70 patients, who were planned to undertake elective laparoscopic cholecystectomy operation by the general surgery clinic at Şişli Etfal Research and Training Hospital. The patients with mechanical ventilation under controlled volume were labelled as V, while the patients with mechanical ventilation under controlled pressure were labelled as P. Using the standard monitorisation methods produced by ASA, we monitored the patients' single derivation electrocardiogram, pulse oxymetry, non-invasive arterial pressure, NIRS (cerebral oximetry) and ETCO2 parameters. From demographic data we recorded the patients' sex, age, height, weight, ASA score; from process-specific data we recorded the timestamps of anaesthesia, surgery and insuflation. In both groups, we defined the timestamps of the start of anaesthesia as T0, the end of intubation as T1, 5 minutes after the insuflation as T2, the time just before desuflation as T3, 5 minutes after desuflation as T4. At all times, the patients' peak heart rate, systolic and diastolic tension values, fingertip saturation percentages, and NIRS values were recorded. Additionally, at T1, T2, T3 and T4 times PETCO2; from arterial blood gas results pH, pO2, pCO2, HCO3, BE and Lactate; from mechanical ventilation parameters tidal volume, respiratory frequency, Ppeak, Pplateu and PEEP were recorded. The collected data points of both groups were compared using statistical methods. Findings: No meaningful difference was found in age, sex and body mass index between the patients in Group V and the patients in Group P. No meaningful difference was found in the times of operation, the times of anaesthesia and the times of insuflation between both groups. In Group P, NIRS right T1-2-3 averages and NIRS left T2-3 averages were meaningfully higher than that of the Group V (in sequence, p=0.030 p=0.001 p=0.001 p=0.006 p=0.002). No meaningful difference was found in NIRS right and left T0 and T4 statistical averages between groups (p=0.060 p=0.208). No meaningful difference was found in beginning and monitoring SAP and DAP averages between the groups.