Hidrolik yön denetim valflerinin hidrostatik ve hidrodinamik davranışı-teorik analiz
  1. Tez No: 33904
  2. Yazar: BETÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
-105- ÖZET Teknolojik gelişmelere paralel olarak uygulama alanı gün geçtikçe artan yön kontrol sistemlerinin çok yönlü olarak incelenmesi^ ^ve geliştirilmesi gerekmektedir. Endüstriyel hidrolik yön denetim valflerinde piston tasarımı için geıeku parametreler teorik olarak incelenmiştir. Radyal aralık taki eksenel basınç dağılımının sistem dengesine olan etkisi araştırılmıştır. 4/3 yön denetim valfinde piston ile gövde arasında sızdırmazlık temini için eş çalışan yüzeylerin mükemmel paralellikte olması gerektiği belirlenmiştir. Konik yüzeyli pistonun hidrolik kilitlenmeye sebep olacak kadar çalışma bozukluğu gösterdiği gözlenmiştir. Piston tasarımı yapılırken pistona etki eden kuvvetlerin bilinmesi gerekmektedir. Bu kuvvetler değişik özellikler içermektedirler. Bunlar eksenel ve radyal olmak üzere iki kısımdan oluşur. Eksenel kuvvetler, pistonun hareketi sırasında tahrik mekaniz ması tarafından karşı konulması gereken kuvvetlerdir. Radyal kuvvetler piston ile silindir iç yüzeyi arasındaki film kalınlığını belirleyen en önemli parametredir. Bu çalışmada eksantrik konik yüzeyli pistonda radyal kuvvet analizi yapılmıştır. Pistonu yuva içinde bil yöne iten kuvvetin metal-metal temasına neden olacak büyüklükte olması durumunda ortaya çıkacak olan düzgünsüzlükler araştırılmıştır. Sürtünme kuvvetleri, hidrolik sistemde kullanılan akışkanın viskoz özellikte olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, paralel yüzeyli ve konik yüzeyli piston için sürtünme kuvveti analizi yapılmıştır. Piston ile şilindir arasındaki sürtünme kuvvetini mümkün olduğunca azaltacak piston parametreleri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca değişik boyutsuz parametreler kullanılarak, valf pistonunun paralel ve konik yüzeyli olması durumunda sistemdeki akışkan kaybı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
-106- SUMMARY Directional control systems, which are being used widely developments in technology, should be investigated and modified systematically. Parameters for piston design in industrial fluid directional control valves have been examined theoretically. The effect of axial pressure distribution in radial clearance on the hydraulic balance of the system has been examined. It has been inferred that the mating surfaces of 4/3 directional control valve should be perfectly parallel to each other in order to maintain sealing between piston and body. It has been observed that the piston with tapered surface caused hydraulic blockage due to improper functioning. The forces acting on the piston should be known during piston design stage. These forces have different peculiarities which can be classified as radial and axial. Axial forces can be defined as the forces which are opposed by actuating mechanism when piston moves. Radial forces are the most important parameters which determine the film thickness between piston and cylinder inner surface. In this study, an analysis of radial forces in eccentric tapered piston has been performed. The irregularities, which may result when the force moving the piston in one direction being enough to cause metal - metal contact, have been investigated. Frictional forces are arised due to the viscous character of the fluid used in hydraulic systems. In this study, an analysis of frictional forces for pistons having parallel and tapered surfaces has been performed. The piston parameters which decrease the frictional force between piston and cylinder as little as possible have been tried to be found. Additionally, the fluid leakage rate in the system have been examined using different non-dimensional parameters for parallel and tapered surfaces.