Investigations in transit-time oriented flow-rate measurement techniques
- Tez No: 33903
- Danışmanlar: PROF. DR. KARUPPANAN BALASUBRAMANİAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Geçiş zamanı (transit-time ) temeli Üzerine kurulmuş yaygın ölçü aletlerin de akış hızı, akan medyumun (sıvının) içindeki akustik sesin yayılma hızına bağlıdır. Medyumdaki akustik ses yayılmasının tabii değişimi, akış hızının doğru belirlenmesi üzerinde etkisini gösterebilir, ve ölçülmüş sonuçlarda bir yanlışlığa sürükleyebilir. Ses dalgalarının yayılma hızı; sıcaklık, sıvının yoğunluğu, sıvının çeşitliliği, akan sıvının dalgalı yada sukunetli olması, darbeli viskositeli olması gibi bir çok etkenlere bağlıdır. Bundan dolayı bu yolla belirlenmiş akış hızındaki doğruluk oranı tabii olarak değişebilir. Bu tez, sıvı içindeki akustik sesin yayılma hızına bağlı kalmadan, sıvı akış hızının hesaplanmasını amaçlar. Ayrıca akış hızının belirlenmesinde hassasiyetin artırılması için replica correlation teknikleri dahil edilmiştir. Akış hızının belirlenmesi gayesi ile replica correlation' un dahil edilmesinin teorisi anlatılmıştır, n gözlü replica correlation için en elverişli kod dizaynı tasarlanmıştır. Replica correlation alıcısının çeşitli yapı bloklarının devreleri simule edilmiş deneylerle tasarlanmış ve test edilmiştir. Taşıyıcı frekanstaki kaymayı incelemek için bilgisayarla simule edilmiş hata analizi yapılmış ve sonuçları sunulmuştur. Akış hızının belirlenmesi gayesi ile replica correlation' un dahil edilmesi teorisi, prensipi ve geçiş zamanı gerçekleştirilmesi rapor edilmiştir. Mikro işlemci ses sinyallerinin gönderilmesi ve alınması işlemlerini kontrol eder, ayrıca sinyali işler, akış hızını hesaplar ekranda gösterir. Her yarım mili saniyede akış hızı hesaplanarak sistem modern hale getirilmiştir. Böylece sis tem akış hızındaki değişimlerde ölçebilir. Replica correlation tekniğinin kullanımı akustik sinyali kesin bir şekilde farkeder ve akış hızını doğru olarak belirler. Önerilen akış hızı ölçüm tekniğinin yüksek derecede doğruluğa sahip olduğunu göstermek amacı ile doğruluk ve hata analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
86 Summary Conventional transit time based flow measurements depend on the velocity of acoustic propagation in the flow medium for determining the flow rate. The subjective variation of acoustic propagation may tell upon the accuracy of flow rate estimation and may lead to an error in the result obtained. The velocity of propagation of acoustic waves depends on several factors such as temperature, density of the fluid, type of the flow i.e laminar or turbulent, salinity and viscosity. Therefore, the flow rate determined by this way may have subjective variation in the accuracy. This thesis envisages in investigating a modified flow rate estimation which does not depend on the velocity of acoustic propagation in the fluid. Also, replica correlation techniques are employed to improve the accuracy of flow rate estimation to a reasonably greater extent. The theory of replica correlation and the implementation approaches are presented. The design of optimal code for n-point replica correlation is outlined. The circuits of various building blocks of replica correlation receiver are designed and are tested by simulated experiments. Computer simulated error analysis for studying the drift in the carrier frequency is made and the results are presented. The principle, theory and implementation approaches of modified transit time based flow rate estimation is reported. A microprocessor controls the transmission and reception of the acoustic signals. The microprocessor also processes the signal, computes and displays the flow rate. The flow rate is updated by every half a milli second. Thus the system is capable of estimating the dynamic variation in the flow rate. The use of replica correlation technique detects the acoustic signal precisely and thus estimates flow rate accurately. The accuracy analysis and the error analysis are made to indicate that the proposed technique of flow measurement concedes high degree of accuracy.